Spółka, która świadczy usługi w zakresie badań klinicznych, prowadzi działalność badawczo-rozwojową i ma prawo do związanej z nią ulgi podatkowej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Firma współpracuje z branżami: farmaceutyczną, biotechnologiczną i sprzętu medycznego. Świadczy na ich rzecz usługi badawcze oraz przeprowadza badania kliniczne. Głównym celem jest ocena bezpieczeństwa i skuteczności leków (zarówno nowych, jak i zmodyfikowanych), aby można było wprowadzić na rynek innowacyjne terapie. Za każdym razem merytoryczny zakres świadczonych przez firmę usług jest uzależniony od kontraktu.

Spółka uważała, że prowadzi w ten sposób działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, bo – jak argumentowała – w ramach świadczonych usług podejmuje w sposób systematyczny prace twórcze, które są częścią procesu przygotowywania nowego lub ulepszonego leku. Sądziła więc, że może odliczać od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Innego zdania był dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że usługi świadczone przez spółkę w ramach badań klinicznych nie są działalnością B+R (interpretacja indywidualna o sygn. 0114 KDIP2-1.4010.453.2020.2.MR).

Uważał bowiem, że spółka tylko „pośrednio” podejmuje działania związane z działalnością badawczo-rozwojową, ponieważ jedynie koordynuje, nadzoruje i zbiera informacje na temat prac nad lekami. Jej rola sprowadza się więc do „wtórnych” działań, których nie można zakwalifikować jako działalności badawczo-rozwojowej.

Pełnomocnicy spółki podnosili, że nie ma w przepisach rozróżnienia, które czynności są w sposób „pośredni” związane z działalnością B+R, a które w sposób „bezpośredni”. Ponadto – tłumaczyli – współpraca wielu podmiotów przy opracowywaniu nowych leków jest standardem i nie może być mowy o „wtórnej” roli spółki w tym procesie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację spółce (wyrok z 10 listopada 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 1162/21).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 listopada 2021 r., autor: Krzysztof Bałękowski, oprac.: GR