Zniesienie własności może być bez daniny

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

sty 17, 2022

Nie ma podatku od spadków i darowizn, jeżeli wartość przejętego długu (hipoteki) przekracza wartość uzyskanego udziału w nieruchomości – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Małżonkowi jeszcze przed rozwodem kupili mieszkanie z garażem. Zaciągnęli w tym celu na 25 lat kredyt hipoteczny. Udziały w obu nieruchomościach weszły do odrębnych majątków małżonków.

Po roku małżonkowie się rozstali. Kobieta wyprowadziła się z mieszkania i zgodziła się przenieść nieodpłatnie swój udział w mieszkaniu i garażu na byłego męża. W zamian miał on kontynuować samodzielnie spłatę zaciągniętego kredytu.

Mieszkanie z miejscem postojowym było warte w czerwcu 2021 r. prawie postojowym było warte w czerwcu 2021 r. prawie jeszcze ok. 720 tys. zł kredytu.

Mężczyzna twierdził, że w takiej sytuacji, mimo zniesienia współwłasności przeniesienia na niego udziału byłej żony w mieszkaniu i garażu, nie zapłaci podatku od spadków i darowizn, bo – jak podkreśla – zobowiązał się jednocześnie do spłaty długu. A długi i ciężary pomniejszają dla celów podatkowych wartość nabytych rzeczy lub praw zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Uważał, że skoro ustanowiona na nieruchomości hipoteka wynosi po przeliczeniu 1,4 mln zł, to znacznie przewyższa wartość nieruchomości, wskutek czego wartość przejmowanego udziału wynosi zero.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 4 stycznia 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4015.122.2021.2.PB) to potwierdził. Wyjaśnił, że opodatkowane jest tylko takie zniesienie współwłasności, w wyniku którego podatnikowi, rzeczy lub prawa w części przekraczającej wartość udziału, który pierwotnie (przed zniesieniem współwłasności nieruchomości) mu przysługiwał. Opodatkowana jest zatem jedynie nadwyżka wartości udziału.

Więcej z Dziennika Gazety Prawnej z 17 stycznia 2022 r., autor.: Łukasz Zalewski, oprac.: GR