Praca w zespole bez IP Box

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lut 24, 2022

Jeżeli przy tworzeniu oprogramowania komputerowego programista współpracuje z innymi osobami, to nie ma prawa do ulgi IP Box – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Programista tworzy oprogramowanie we współpracy z zespołem danego kontrahenta. Odpowiada za stworzenie części oprogramowania, które w połączeniu z innymi częściami (wytworzonymi przez innych przez innych programistów) daje kwalifikowane prawo własności intelektualnej (IP), podlegające ochronie zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.). Współtwórcy przenoszą łącznie na kontrahenta prawa do stworzonego przez nich oprogramowania.

Dyrektor KIS stwierdził, że od dochodu z tego tytułu programista nie może płacić PIT według stawki 5 proc., bo – jak wyjaśnił – ma ona zastosowanie tylko do dochodu z tytułu przeniesienia prawa do utworów wytworzonych samodzielnie.

Przypomniał, że w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest wyłącznie autorskie prawo do programu komputerowego.

Natomiast stworzona przez podatnika część oprogramowania, choć jest utworem, to nie stanowi programu komputerowego. Ten powstaje dopiero po połączeniu z innym utworem (inną częścią oprogramowania), stworzonym przez innego kontrahenta – stwierdził dyrektor KIS.

Zgodził się z nim Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (wyrok z 2 lutego 2022 r., sygn. akt. I SA/Po 500/21).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 lutego 2022 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR