Badania przesiewowe w kierunku autyzmu?

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

mar 4, 2022

Resort zdrowia pracuje nad nowelizacją przepisów, która ma umożliwić kierowanie dzieci, u których zdiagnozowano podczas okresowych bilansów nieprawidłowości ze spektrum autyzmu, do poradni psychologiczno-pedagogicznej lub poradni neurologicznej – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Tak wynika z odpowiedzi wiceministra Waldemara Kraski na interpelację posłów Radosława Lubczyka i Dariusza Klimczaka (Koalicja Polska). Proponowali oni wdrożenie badań przesiewowych pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu podczas bilansu dwulatka. Przekonywali, że wprowadzenie takiego programu nie wymaga dużych nakładów finansowych, gdyż będzie bazować na istniejącym od wielu lat modelu cyklicznej oceny stanu zdrowia dzieci w przychodniach POZ, przy wykorzystaniu istniejących już narzędzi badawczych.

Wiceminister poinformował, że w resorcie trwają obecnie prace nad nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1255), które określa zakres badań wykonywanych podczas okresowych bilansów. – W procedowanym projekcie proponuje się wprowadzenie zalecenia kierowania dziecka do poradni psychologiczno-pedagogicznej lub poradni neurologicznej w przypadku zdiagnozowania nieprawidłowości ze spektrum autyzmu, w ramach badań profilaktycznych wykonywanych przez lekarza POZ u dzieci w wieku 12 miesięcy, 2 lat oraz 4 lat – zapowiedział Waldemar Kraska.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 marca 2022 r., autor: Agata Szczepańska, oprac.: GR