Z końcem lutego 2022 r. upłynął okres wypowiedzenia mojej umowy o pracę. 6 marca 2022 r. okazało się, że jestem chora na COVID. Czy będę miała prawo do zasiłku chorobowego? Jak długo będę mogła go pobierać w razie komplikacji zdrowotnych? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w ograniczonym zakresie przyznaje prawo do zasiłku chorobowego osobom, które nie podlegają już ubezpieczeniu społecznemu. Sytuacje takie zostały określone w art. 7 tego aktu prawnego. Zgodnie z tym przepisem zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

● nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;

● nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Skoro więc w opisywanym przypadku zachorowanie na COVID zostało potwierdzone sześć dni po ustaniu tytułu ubezpieczeniowego, były pracownik będzie miał prawo do zasiłku, o ile niezdolność do pracy będzie trwała przynajmniej 30 dni. Jeśli zakończy się wcześniej, zasiłek nie zostanie wypłacony. W przypadku osób otrzymujących zasiłek za okres po ustaniu tytułu ubezpieczeniowego płatnikiem tego świadczenia będzie zawsze ZUS, nawet gdy w trakcie ubezpieczenia płatnikiem zasiłków był pracodawca. Trzeba przy tym pamiętać o zmianach, jakie zostały dokonane w art. 8 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z jego obecnym brzmieniem za okres niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 (leczenie odwykowe) przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy:

● spowodowanej badaniami dawców tkanek lub pobraniem takich tkanek (art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej),

● spowodowanej gruźlicą,

● występującej w trakcie ciąży.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 marca 2022 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR