Członek rodziny ma prawo do darmowego leczenia na urlopie

Rzeczpospolita (2011-08-07), autor: kwa , oprac.: GR

sie 7, 2011

Także na zagranicznych wakacjach niepracujący małżonek może korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, jeśli jest zgłoszony w ZUS – donosi Rzeczpospolita.

Osoba podlegająca obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniu zdrowotnemu powinna zgłosić do ubezpieczenia członków rodziny, którzy nie mają swojego tytułu do ubezpieczeń. Wtedy będą mogli korzystać bezpłatnie z publicznej służby zdrowia nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli ubezpieczony wybiera się na zagraniczny wyjazd, powinien zabrać ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).
Za członka rodziny uznaje się małżonka i dzieci do 26. roku życia, jeśli wciąż się uczą.

Zgłoszenie członków rodziny nie wiąże się z koniecznością opłacania wyższej składki zdrowotnej.
Ubezpieczenie członków rodziny pracownika jest obowiązkiem pracodawcy. Wcześniej jednak zainteresowany musi poinformować firmę o każdym członku rodziny, który powinien podlegać ubezpieczeniu, a nie ma do niego żadnego innego tytułu. Wówczas pracodawca w ciągu siedmiu dni zgłasza taką osobę do ZUS, składając w tym celu deklarację ZUS ZCNA.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego oraz członków rodziny ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, czyli np. od rozwiązania umowy o pracę.

Więcej w Rzeczpospolitej z 6 sierpnia 2011 r.