Minimalny CIT dopiero za dwa lata

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

sie 24, 2022

Minimalny podatek dochodowy będzie zawieszony nie przez rok, ale przez dwa lata. Tak zdecydował rząd, przyjmując projekt nowelizacji ustawy o CIT i niektórych innych ustaw – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Będą też inne zmiany, m.in. w transakcjach z rajami podatkowymi.

Projekt musi jeszcze zaakceptować parlament. Nowelizacja ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r., ale część jej przepisów obowiązywałaby z mocą wsteczną, już od 1 stycznia 2022 r.

Przyjęta przez rząd zmiana oznacza, że przedsiębiorcy, którzy będą mieli stratę z działalności operacyjnej albo dochodowość niższą niż 2 proc., zapłacą po raz pierwszy minimalny podatek dochodowy do końca marca 2025 r., rozliczając się z CIT za rok poprzedni.

Wydłużona zostanie też lista podmiotów zwolnionych z tego podatku.

Formalnie przepisy o minimalnym podatku dochodowym (art. 24ca ustawy o CIT) weszły w życie już 1 stycznia 2022 r., wskutek Polskiego Ładu (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm).

Obecnie odnoszą się one do podatników, którzy wykażą stratę z działalności operacyjnej albo dochodowość (udział dochodów w przychodach) nie wyższą niż 1 proc. (chodzi o dochody i przychody z innych źródeł niż zyski kapitałowe).

Celem tego podatku było zwiększenie wpływów z CIT, bo firmy niedochodowe musiałyby płacić minimalną daninę.

Niektórzy analitycy uznali niedawno, że skutki tej zmiany już widać. Przekonywali, że wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego przełożyło się na znacząco wyższe wpływy budżetowe z CIT w lipcu br.

Nie jest to jednak prawdą, bo żaden przedsiębiorca nie wpłacił jeszcze nowej daniny. Minimalny podatek dochodowy nie jest bowiem płacony w trakcie roku w formie zaliczek. Z przepisów wynika, że należy go wpłacić dopiero do końca marca następnego roku, przy okazji składania zeznania rocznego (art. 24ca ust. 12 ustawy o CIT). Przy czym kwotę minimalnego podatku dochodowego podlegającą wpłacie pomniejsza się o należny za ten sam rok podatkowy klasyczny CIT, obliczony na ogólnych zasadach.

Jeżeli więc do wzrostu wpływów z CIT miałby się przyczynić minimalny podatek dochodowy, to tylko w ten sposób, że firmy mogą obecnie wykazywać wyższą dochodowość – po to, aby uniknąć minimalnego podatku w zeznaniu rocznym.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 sierpnia 2022 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR