Kto otrzymał od zagranicznego pracodawcy informację o zarobkach z wykazanymi łącznie kwotami pobranego za granicą podatku i potrąconych tam składek na ubezpieczenie społeczne, odliczy od polskiego PIT proporcjonalnie tylko pierwszą kwotę – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Polski rezydent zarabia w kraju, z którym Polska ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidującą metodę proporcjonalnego odliczenia (np. Holandia, Norwegia). Aby rozliczyć się z polskim fiskusem, taka osoba musi obliczyć podatek od łącznej sumy dochodów (polskich i zagranicznych), a następnie odliczyć od niej proporcjonalnie kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie (art. 27 ust. 9 ustawy o PIT).

Problem polega na tym, że w niektórych krajach obowiązuje jednolita danina albo tamtejsi pracodawcy wykazują w informacji o zarobkach łączną kwotę potrąconego podatku i pobranych składek na ubezpieczenie społeczne. Tak jest przykładowo w Holandii, gdzie pracodawcy wystawiają zestawienie wypłat (Jaaropgave). W interpretacji z 27 grudnia 2022 r. (sygn. 0115 KDIT2.4011.695.2022.2.ENB) dyrektor KIS wyjaśnił jednak, że w świetle art. 27 ust. 9 ustawy o PIT proporcjonalnemu odliczeniu podlega wyłącznie kwota równa podatkowi zapłaconemu w drugim państwie.

Problem ten nie występuje, gdy praca jest wykonywana w kraju, z którym Polska ma umowę przewidującą inną metodę – wyłączenia z progresją (np. Niemcy). Tamtejsze dochody są wolne od polskiego PIT, ale jedynie uwzględniane przy wyliczaniu stopy procentowej właściwej dla dochodów krajowych.

Innym podobnym przykładem jest interpretacja z 21 grudnia 2022 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.987.2022.2.JK2). Wystąpił o nią Polak, który w 2021 r. zarabiał wyłącznie w Norwegii. W otrzymanym rozliczeniu podatkowym składki na ubezpieczenia społeczne zostały wykazywane jako jedna z czterech pozycji pod wspólnym tytułem „podatek dochodowy”. Spytał, czy od polskiego PIT może proporcjonalnie odliczyć również kwotę zapłaconych w Norwegii składek.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział, że zagraniczne składki nie mogą być odliczone tak jak podatek (metodą proporcjonalnego odliczenia). Mogą być natomiast odjęte od dochodu podatnika, jeżeli spełnione są warunki z art. 26 ust. 13a–13c ustawy o PIT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 stycznia 2023 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR