Płatności po rozwodzie generują przychód

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lut 3, 2023

Jeżeli były mąż płaci byłej żonie za bezumowne korzystanie z jej domu oraz zwraca jej połowę opłat za media, to dla niej jest to przychód. Powinna zapłacić od niego PIT według skali podatkowej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Rozwódka mieszka z byłym mężem pod jednym dachem, w domu, który jest jej wyłączną własnością. Zażądała od mężczyzny, by płacił jej co miesiąc za korzystanie z domu oraz zwracał połowę kosztów zużycia mediów.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 25 stycznia 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1071.2022.2.MN) był innego zdania. Stwierdził, że obie kwoty są przychodem z tzw. innych źródeł i tak też należy go wykazać w zeznaniu rocznym PIT36, płacąc od niego podatek według skali podatkowej, łącznie z pozostałymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Wyjaśnił, że nie można utożsamiać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości (jej części) z czynszem za najem, dzierżawą czy inną umowę o podobnym charakterze. Dlatego w tym wypadku nie wchodzi w grę 8,5-proc. ryczałt.

Co do zwrotu kosztów za media, to – jak podkreślił dyrektor KIS – nawet gdyby były mąż nie korzystał z nieruchomości, jej właścicielka i tak musiałby te opłaty ponieść. Dlatego gdy ciężar określonych zobowiązań leży po stronie właściciela nieruchomości, nie ma podstaw, by zwrócone w połowie koszty opłat za media były wyłączone z osiąganych przez tę osobę przychodów – stwierdził.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 lutego 2023 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR