Przeróbki w osobowym aucie są bez podatku

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lut 27, 2023

Jeżeli samochód osobowy powstał w wyniku zmian konstrukcyjnych w aucie ciężarowym lub pojeździe specjalnym, to należy zapłacić akcyzę. Ale nie wtedy, gdy dokonano w nim tylko przeróbek – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Kobieta kupiła zarejestrowany w Polsce samochód ciężarowy, a następnie skorzystała z usług specjalisty, który przerobił je na auto osobowe. Doszło do tego przed 1 lipca 2021 r., gdy taka czynność nie podlegała jeszcze opodatkowaniu. Nie obowiązywały bowiem jeszcze art. 100 ust. 1a i art. 104 ust. 6b ustawy o podatku akcyzowym.

Od 1 lipca 2021 r. przepisy te nakazują zapłacić podatek od średniej wartości rynkowej netto samochodu osobowego, który powstał wskutek przeróbek konstrukcyjnych w „pojeździe samochodowym innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym”.

Gdy auto było już osobowe, kobieta postanowiła dokonać w nim kolejnych przeróbek – po to, aby uzyskać samochód osobowy kempingowy. Gdy starała się o zarejestrowanie go w wydziale komunikacji, otrzymała telefon z prośbą o dołączenie zaświadczenia o zwolnieniu z opłaty akcyzowej lub potwierdzenie zapłaty podatku.

Kobieta uważała, że nie ma takiego obowiązku, bo ostatnia dokonana przeróbka nie podlega w ogóle opodatkowaniu. Nie dotyczą jej bowiem art. 100 ust. 1a i art. 104 ust. 6b ustawy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 21 lutego 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.16.2023.2.AM) to potwierdził.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 lutego 2023 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR