W tym roku organizacjom pożytku publicznego podatnicy PIT mogą przekazać nie 1 proc. daniny, ale aż 1,5 proc. To wynik zeszłorocznych zmian. W związku z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i obniżeniem z 17 proc. do 12 proc. dolnej stawki skali podatkowej powstały obawy, że OPP stracą wpływy z daniny  – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Wniosek o przekazanie części podatku jest zawarty w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że podatnik wpisze numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę, którą chce przekazać. Nie może ona przekraczać 1,5 proc. podatku należnego (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół), ale może być mniejsza. Datek można przekazać na konkretny cel, określając go w przewidzianej do tego rubryce.

W przypadku podatników, którzy korzystają z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym przez skarbówkę zeznaniu automatycznie jest wpisana OPP, której podatnik przekazał 1 proc. swojego podatku w poprzednim roku (o ile organizacja znajduje się nadal w odpowiednim wykazie). Jeżeli wówczas został wskazany szczegółowy cel, to on również zostanie wpisany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście można to zmienić i wybrać inną OPP i inny cel szczegółowy.

O przekazanie 1,5 proc. PIT nie muszą też się martwić emeryci i renciści, którzy nie mają obowiązku złożenia zeznania podatkowego. Organ podatkowy przekaże część podatku na rzecz OPP wskazanej we wniosku zawartym w zeznaniu, korekcie zeznania lub w PIT-OP za 2021 r. Nadal jednak taki emeryt lub rencista mogą złożyć PIT-OP w terminie do 2 maja br. i wpisać inne dane niż poprzednio.

O terminowe przekazanie zeznania nie muszą się martwić rozliczający się na drukach PIT-37 i PIT-38. Jeżeli nie zaakceptują sporządzonych rozliczeń ani nie złożą samodzielnie PIT, zeznanie przygotowane przez skarbówkę w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie wysłane z upływem ustawowego terminu.

Trochę inaczej jest w przypadku rozliczonych przez skarbówkę PIT-28 i PIT-36, które są sporządzane tylko dla podatników niebędących przedsiębiorcami. Warto pamiętać, że w tym przypadku nie zadziała zasada automatycznej wysyłki. Wypełniony formularz trzeba zaakceptować albo złożyć zeznanie samodzielnie. Jeżeli podatnik nie zrobi tego w terminie, nie będzie mógł przekazać 1,5 proc. PIT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 lutego 2023 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR