Przekształcenie przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę kapitałową

GAZETA PODATKOWA (2011-09-01), autor: Ewa Kowalska , oprac.: GR

wrz 1, 2011

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową – czytamy w Gazecie Podatkowej.

Od 1 lipca 2011 r., istnieje możliwość przekształcenia w jednoosobową spółkę kapitałową działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną, gdyż z tym dniem zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy Kodeksu spółek handlowych wprowadzone przez ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 r. nr 106, poz. 622 ze zm.).

Przed nowelizacją przepisów K.s.h. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które zamierzały kontynuować działalność gospodarczą w formie jednoosobowej spółki kapitałowej (np. spółki z o.o.), musiały najpierw założyć taką spółkę, a następnie mogły wnieść do niej prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo lub dokonać jego sprzedaży na rzecz powstałej spółki.

Mocą art. 26 wymienionej wcześniej ustawy nowelizującej wprowadzono do K.s.h. nowe przepisy dotyczące przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową. Obecnie możliwość przekształcenia wynika z art. 551 § 5 K.s.h. Natomiast szczegółowe zasady tego przekształcenia określa art. 5841 – 58413 K.s.h. W myśl tych przepisów przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Pozostaje ona podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 5842 § 1 K.s.h.). Przepis ten nie ma zastosowania do ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego.


Zobacz >> Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców

Więcej w Gazecie Podatkowej z dnia 1 września 2011 r.