Przedsiębiorcy, którzy planują zarejestrować znak towarowy, wzór przemysłowy lub uzyskać patent na wynalazek, mogą złożyć wniosek o dotację z Funduszu MŚP Ideas Powered for business. Dzięki unijnemu programowi można pokryć nawet 75 proc. kosztów związanych z opłatami urzędowymi – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Fundusz MŚP Ideas Powered for business to inicjatywa Komisji Europejskiej realizowana przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Program ma na celu wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w ochronie praw własności intelektualnej. Całkowity budżet to aż 25 mln euro. Wnioski można składać do 8 grudnia 2023 r.

Dotacje są rozdzielane w formie bonów, które mogą być wykorzystane na działania prowadzone w zakresie własności intelektualnej. W przypadku Polski w grę wchodzą m.in. bony:

● na wzór znaku towarowego i wzoru ‒ może zostać wykorzystany do rejestracji znaków towarowych lub wzorów w celu ich ochrony na szczeblu krajowym, regionalnym, unijnym lub międzynarodowym; jego wartość to maksymalnie 1000 euro;

● patentowy – może zostać wykorzystany do rejestracji patentów krajowych w krajowym urzędzie ds. własności intelektualnej państwa członkowskiego UE lub patentów europejskich złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO); maksymalnie 1500 euro;

● na wspólnotową ochronę odmian roślin – może zostać wykorzystany do rejestracji odmian roślin w celu ich ochrony w UE; maksymalnie 225 euro.

Przy czym bonem można pokryć 75 proc. (w przypadku rejestracji na poziomie unijnym lub krajowym) lub 50 proc. kosztów (w przypadku rejestracji na poziomie międzynarodowym poza UE). Nie ma ograniczenia ani co do branży, ani rodzaju działalności przedsiębiorstwa. – W praktyce szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorców są dotacje do rejestracji znaków towarowych na poziomie unijnym, co wynika z tego, że koszty z nią związane są wyższe niż na poziomie krajowym, a więc i uzyskane zwroty są wyższe – mówi Marek Rumak, radca prawny, aplikant rzecznikowski z kancelarii AOMB.

Procedura wnioskowania o bon i o zwrot poniesionych wydatków przebiega w internecie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 września 2023 r., autor: Joanna Pieńczykowska, oprac.: GR