Nadmierny wysiłek może być przyczyną wypadku przy pracy

Rzeczpospolita (2011-09-08), autor: Ryszard Sadlik , oprac.: GR

wrz 8, 2011

Aby nieszczęśliwe zdarzenie potraktować jako wypadek przy pracy, muszą łącznie zachodzić wszystkie cztery warunki wymienione w przepisach, czyli nagłość zdarzenia, jego przyczyna zewnętrzna, wystąpienie urazu lub śmierci oraz związek zdarzenia z pracą – czytamy w Rzeczpospolitej.

W praktyce wiele kontrowersji budzi określenie, czy wystąpiła przyczyna zewnętrzna wypadku. Brakuje bowiem ustawowej definicji tego pojęcia. Przyjmuje się jednak że przyczyną zewnętrzną może być także praca i czynności samego poszkodowanego. Jest nią też nadmierny wysiłek podwładnego. Przy czym nadmierność jego wysiłku należy oceniać, uwzględniając indywidualne właściwości pracownika – aktualny stan zdrowia i sprawność organizmu. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 30 czerwca 1999 (Il UKN 22/99).

Jeżeli więc pracownik był np. chory na serce i w starszym wieku, to znacznie mniejszy wysiłek może być już dla niego nadmierny inaczej będzie u młodej, zdrowej osoby. W ocenie SN nadmierny wysiłek przy dźwiganiu ciężarów może być zewnętrzną przyczyną wypadku przy pracy także wtedy, gdy przestrzegano norm określonych w przepisach (wyrok SN z 19 czerwca 2001, Il UKN 419/00).

Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy może być też nadmierne obciążenie zatrudnionego, np. częste zmuszanie do ciężkiej pracy w godzinach nadliczbowych bez zapewnienia dostatecznego czasu na odpoczynek. Wskazał na to SN w wyroku z 1 grudnia 2000 (Il UKN 107/00).

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 września 2011 r.