Prezent jubileuszowy od pracodawcy to darowizna

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

paź 20, 2023

Pracodawca nie musi pobierać zaliczek na PIT od przekazywanych pracownikom z okazji jubileuszu voucherów do spa i od sprzętu AGD, ponieważ jest to darowizna, a nie przychód ze stosunku pracy. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech interpretacjach – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

O jedną z nich wystąpiła spółka, która przekazuje pracownikom nagrody jubileuszowe w postaci vouchera na pobyt w hotelu spa. Jednostkowa wartość vouchera dla osoby, która obchodzi 5-lecie pracy, to ok. 1500 zł, a powyżej 5 lat – ok. 2500 zł.

Drugą interpretację otrzymała spółka, która w zależności od jubileuszowych lat (5-, 10-, 15-, 20- lub 25-lecie) przekazuje pracownikom sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak: blender sportowy, odkurzacz, robot kuchenny, oczyszczacz powietrza itp. Wartość rynkowa pojedynczej sztuki wynosi od 160 zł do 1900 zł.

Obie spółki wyjaśniły, że prawo do prezentu nie wynika z umów o pracę, regulaminów pracy ani innych aktów wewnętrznych. Obdarowany nie może dochodzić wydania prezentu na podstawie żadnego stosunku prawnego.

Spółki były zdania, że prezenty te nie są dla osób, które je otrzymują, przychodem ze stosunku pracy, tylko darowizną.

Dyrektor KIS potwierdził, że darowizna, która nie stanowi dla pracowników dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę, podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W tym zakresie nie ma podatku dochodowego, bo tak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Podobnie dyrektor KIS stwierdził w trzeciej interpretacji, wydanej 13 października br.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 października 2023 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR