Rehabilitacja – nowe przepisy

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

sty 22, 2024

Od 1 lutego zaczną obowiązywać przepisy, których celem ma być skrócenie kolejek do rehabilitantów – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Obecnie na rehabilitację z NFZ czeka się średnio przez pół roku. To skutek dużej liczby chętnych, niewystarczających kontraktów oraz ograniczonego personelu. Odpowiedzią na te bariery ma być wchodzące w życie 1 lutego rozporządzenie z 4 stycznia 2024 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Jak czytamy w uzasadnieniu i dokumencie z oceną skutków regulacji, nowe przepisy mają sprawić, że kolejki do rehabilitantów się skrócą. Dziś na rehabilitację w Polsce czeka 780 tys. osób.

Zdaniem ekspertów kierunek zmian jest dobry. Zgodnie z nowymi regulacjami sposobem na walkę z kolejkami ma być ograniczenie nadmiarowości wystawianych skierowań, które nie zawsze korelują z rzeczywistymi potrzebami rehabilitacyjnymi. Pomóc w tym mają jasne kryteria określające, którzy pacjenci powinni być poddawani rehabilitacji, a którzy nie. Jednak Karol Wojciechowski, członek Krajowej Rady Fizjoterapeutów, podkreśla, że kluczowa jest druga wprowadzana zmiana.

– Kryteria włączenia do rehabilitacji i wyłączenia z niej same w sobie niewiele zmienią. Istotniejsze są nowe kompetencje, które zyskają fizjoterapeuci. Będą mogli decydować, czy dane świadczenie jest faktycznie potrzebne, w jakim zakresie i czy lepsza byłaby jego zmiana na inne – tłumaczy.

Dodaje, że fizjoterapeuci zyskają też większe uprawnienia w oddziałach dziennej rehabilitacji. Ich rola w działalności oddziałów i obsłudze pacjentów zostanie zrównana z zadaniami lekarza rehabilitacji leczniczej. A to oznacza dla pacjentów lepszy dostęp do specjalistów, szczególnie w regionach, gdzie występują białe plamy, jeśli chodzi o ośrodki rehabilitacji.

W przypadku fizjoterapii domowej nie będzie wymagane zaangażowanie w wykonywanie usługi personelu lekarskiego. Do tej pory, jak podkreśla Karol Wojciechowski, był taki wymóg, co stanowiło duże ograniczenie.

Na świadczeniodawców został nałożony obowiązek określania celów terapeutycznych, dzięki czemu rehabilitacja zostanie lepiej dobrana.

Ponadto w nowych przepisach przewidziano, że czas trwania fizjoterapii ambulatoryjnej będzie mógł wynosić do 20 dni zabiegowych w ramach jednego cyklu fizjoterapii, na podstawie jednego skierowania, jeśli schorzenie będzie wymagało takiej interwencji. Wcześniej skierowanie mogło obejmować maksymalnie 10 dni, a żeby przedłużyć kurację, trzeba było uzyskać nowy dokument. Następnie pacjent musiał jeszcze raz zapisać się na rehabilitację, co powodowało, że ponownie musiał stanąć w kolejce oczekujących.

W nowych przepisach przewidziano też, że pacjenci po incydentach ortopedycznych, chirurgicznych, neurologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych, internistycznych, pediatrycznych, onkologicznych, czyli tzw. przypadki pilne, będą mogli się dostać na rehabilitację w ramach przyspieszonej ścieżki przyjęcia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 stycznia 2024 r., autor: Patrycja Otto, oprac.: GR