W jaki sposób pracodawca powinien zapewnić opiekę medyczną?

Dziennik Gazeta Prawna (2011-09-16), autor: Mateusz Brząkowski , oprac.: GR

wrz 16, 2011

Czy zakład pracy chronionej spełni wymóg określony w art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy o rehabilitacji, który polega na zapewnieniu pracownikom niepełnosprawnym specjalistycznej opieki medycznej, jeśli podpisze umowę z zewnętrzną firmą świadczącą usługi medyczne i zapewni niepełnosprawnym pracownikom możliwość korzystania z usług lekarzy specjalistów? – pyta czytelnik Dziennika Gazet Prawnej.

Jak odpowiada ekspert „DGP” na podstawie przepisów art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej ma obowiązek zapewnienia m.in.:
• doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej,
• poradnictwa,
• usług rehabilitacyjnych.

Opieka taka powinna być świadczona wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny, tj. lekarza lub pielęgniarkę. Osoby te mogą być zatrudnione na różnych podstawach prawnych, muszą być jednak stale obecne w godzinach i miejscu pracy osób niepełnosprawnych.

Obowiązek doraźnej opieki medycznej będzie także spełniony, gdy zawarta będzie umowa o świadczenie doraźnej opieki medycznej z zakładem opieki zdrowotnej. Taka umowa może być zawarta tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie ma możliwości zapewnienia doraźnej opieki medycznej w zakładzie pracy.

Umowa powinna określać, że pomoc ta świadczona będzie w czasie godzin pracy pracowników u tego pracodawcy. Wspomniany zakład opieki zdrowotnej musi być położony w takiej odległości od miejsca pracy osób niepełnosprawnych, aby umożliwić dotarcie personelu medycznego w czasie nie dłuższym niż do 15 do 20 min.

Jeżeli chodzi o specjalistyczną opiekę medyczną, to może być ona zapewniona poprzez zatrudnienie lekarza specjalisty ze specjalnością uwzględnieniającą schorzenia pracowników niepełnosprawnych. Lekarza specjalistę można zatrudnić np. poprzez podpisanie umowy z przychodnią specjalistyczną, która zatrudnia lekarzy specjalistów z danej dziedziny, poprzez zorganizowanie przychodni specjalistycznej w zakładzie pracy albo poprzez skorzystanie z usług, na podstawie umowy, z przychodni specjalistycznej w innym zakładzie pracy chronionej.

Co do spełnienia warunku poradnictwa i usług rehabilitacyjnych pracodawca powinien zapewnić takie usługi poprzez zatrudnienie rehabilitanta lub terapeuty lub zawarcie umowy z jednostką, która zatrudnia wskazane osoby.

Więcej w Dziennik Gazecie Prawnej z 15 września 2011 r.