Nie zawsze 1,5 proc. trafi do wybranej OPP

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

mar 26, 2024

Aby pieniądze z podatku zostały przekazane organizacji pożytku publicznego, musi się ona znajdować na specjalnej liście. Ponadto podatnik musi się rozliczyć na czas – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Naczelnicy urzędów skarbowych przekazują środki z 1,5 proc. podatku, jeżeli podatnicy złożą zeznanie w ustawowym terminie albo jeżeli dyspozycja przekazania części podatku znalazła się w korekcie dokonanej w ciągu miesiąca od upływu terminu dla rozliczenia. Warunkiem przelania pieniędzy OPP jest też zapłata podatku należnego nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od terminu złożenia zeznania podatkowego (czyli do 30 czerwca 2024 r.).

O terminowe przekazanie zeznania nie muszą się martwić podatnicy rozliczający się na drukach PIT-37 i PIT-38. Jeżeli sami nie zaakceptują sporządzonych rozliczeń lub nie złożą samodzielnie sporządzonego PIT, zeznanie przygotowane przez skarbówkę w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie wysłane z upływem ustawowego terminu (30 kwietnia).

W tym roku usługa jest dostępna także dla przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorcy muszą samodzielnie uzupełnić zeznanie wypełnione przez skarbówkę, zaakceptować je i wysłać. To samo dotyczy podatników, którzy nie są przedsiębiorcami, ale również składają PIT-28 lub PIT-36, bo np. uzyskiwali w 2023 r. przychody z prywatnego najmu czy dochody z zagranicy. Jeżeli podatnicy nie złożą tych zeznań na czas, to 1,5 proc. ich PIT nie trafi do wybranej organizacji pożytku publicznego.

Ci, którzy skorzystają z usługi skarbówki, nie muszą samodzielnie podawać OPP. Do przygotowanego zeznania automatycznie zostaje wpisana organizacja, której podatnik przekazał 1,5 proc. swojego podatku w poprzednim roku (o ile ta organizacja nadal znajduje się w odpowiednim wykazie). Jeżeli wówczas został wskazany szczegółowy cel, to jest on również podany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście dane OPP można zmienić i wybrać inną organizację, a także inny cel szczegółowy.

Pieniądze z podatku nie trafią też do organizacji pożytku publicznego, jeżeli nie znajduje się ona w wykazie prowadzonym przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wykaz jest dostępny na stronie niw.gov.pl.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 marca 2024 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR