Zakup słodkich przekąsek, piwa i cateringu dla gości apartamentów hotelowych jest kosztem reprezentacji, a więc nie można odliczyć go od przychodu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Przedsiębiorca świadczy usługi krótkoterminowego zakwaterowania. Klienci mają w wynajmowanych nieruchomościach zapewnione podstawowe udogodnienia, w tym kuchnię wyposażoną w akcesoria do gotowania oraz podstawowe produkty spożywcze, takie jak sól, cukier, kawa, herbata. W cenie mają też słodkie przekąski i butelkę piwa.
Przedsiębiorca chciałby w przyszłości zapewniać im też catering – w lodówce byłyby dostępne gotowe posiłki, które wystarczyłoby tylko podgrzać.
Sądził, że wszystkie te wydatki może i będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodu, bo – jak argumentował – mają one lub będą miały związek z uzyskiwanymi przez niego przychodami.
Uważał, że nie są to wydatki na reprezentację, których nie można odliczyć od przychodu (zabrania tego art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT). Przekonywał, że najważniejszym celem ich ponoszenia jest i będzie zapewnienie klientom odpowiedniego poziomu komfortu, a nie wykreowanie korzystnego wizerunku jego firmy.
Innego zdania był dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 14 marca 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.4.2024.1.IM). Przypomniał, że w świetle językowej wykładni słowo „reprezentacja” oznacza całokształt działań mających na celu stworzenie i utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku firmy na zewnątrz, to jest w relacji z kontrahentami, gośćmi i potencjalnymi klientami. Przy tak zdefiniowanym terminie „reprezentacja” kwestia wystawności, okazałości czy też ponadprzeciętności nie ma żadnego znaczenia – wyjaśnił, nawiązując do wyroku poszerzonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 702/11).
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 marca 2024 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR