Od kilku tygodni mam zwolnienie lekarskie. Obecne zwolnienie zostało wystawione przez lekarza do 3 maja. Czy mogę iść do lekarza wcześniej, żeby przedłużył mi zwolnienie? Podczas majówki moja przychodnia będzie zamknięta – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Tak – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. Jest to możliwe. Pozwalają na to przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. Zgodnie z jego par. 7 ust. 1 zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Zgodnie zaś z ust. 2 zaświadczenie może zostać wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż czwartego dnia po dniu badania, jeżeli:

  • bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy (tak będzie w opisywanym przypadku),
  • badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Rozporządzenie przewiduje, że okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy może obejmować okres nie dłuższy niż trzy dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Wyjątek od tej zasady wprowadzono w ust. 4, z którego wynika, że okres czasowej niezdolności do pracy orzeczonej przez lekarza psychiatrę może obejmować okres wcześniejszy niż określony w ust. 3, w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 kwietnia 2024 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR