Nie jest łatwiej o rentę

Rzeczpospolita (2011-10-03), autor: Jan Kalicki , oprac.: GR

paź 3, 2011

Zatrudnienie krótsze, niż pięcioletnie w ostatnim dziesięcioleciu nie przekreśla prawa do renty. Jednak dodatkowe warunki, które od 23 września br. miały zostać złagodzone, mogą okazać się nie do spełnienia – czytamy w Rzeczpospolitej.

Od 23 września 2011r. obowiązuje ustawa z 28 lipca 2011 o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Uregulowała ona w sposób wyraźny, kiedy nie jest konieczne posiadanie co najmniej pięcioletniego stażu ubezpieczeniowego w ostatnim dziesięcioleciu przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Warunku tego nie muszą spełniać osoby, które udowodniły okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny oraz są całkowicie niezdolne do pracy.

Obecnie trzeba udowodnić o pięć lał dłuższy staż pracy, żeby ZUS odstąpił od warunku przepracownia co najmniej pięciu lat w ostatnim dziesięcioleciu. Ponadto przepisy obowiązujące od 23 września br. pozwalają zaliczyć do tego stażu wyłącznie okresy składkowe. Jakiekolwiek okresy nieskładkowe (np. pobierania świadczeń chorobowych, opieki na dzieckiem czy studiów wyższych) nie mogą być wliczone do tych 25 lub 30 lat.

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 października 2011 r.