Jak firma może się ubiegać o ulgi w ZUS

Dziennik Gazeta Prawna (2011-10-20), autor: Paweł Jakubczak , oprac.: GR

paź 20, 2011

Płatnik może się ubiegać w ZUS o rozłożenie na raty długu składkowego. Z takiej możliwości mają prawo skorzystać, składając wniosek do zakładu, ci przedsiębiorcy, którzy nie zapłacili lub nie będą mogli uiścić w terminie składek – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Przepisy nie wyznaczają maksymalnej liczby rat. Przedłużana może być spłata należności na:

– ubezpieczenia społeczne – z wyłączeniem kwot odpowiadających wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne za zatrudnionych pracowników lub innych ubezpieczonych niebędących
płatnikami składek na własne ubezpieczenia,

– Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

– Fundusz Emerytur Pomostowych,

wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia złożenia wniosku, ewentualnie wymierzoną dodatkową opłatą oraz kosztami upomnienia.

W przypadku płatników opłacających składkę wyłącznie na własne ubezpieczenia układem ratalnym może zostać objęta pełna kwota należności z tego tytułu, w tym na ubezpieczenie zdrowotne.

Uwzględnienie przez ZUS wniosku o ulgę w formie ratalnej spłaty zadłużenia powoduje, że począwszy od dnia następnego po dniu wpływu pisma w tej sprawie nie są naliczane odsetki za zwłokę. Rozłożenie spłaty długu na raty powoduje zawieszenie wcześniej wszczętych i niezakończonych postępowań egzekucyjnych dotyczących należności objętych ulgą.

O odroczenie terminu płatności składek może się ubiegać każdy płatnik, który ma chwilowe problemy płatnicze. Ma on prawo wystąpienia o odroczenie tych samych rodzajów składek jak wtedy, gdy stara się o układ ratalny. Wniosek o odroczenie musi być złożony najpóźniej w dniu terminu płatności składek.

W wyjątkowych sytuacjach ZUS zgadza się, aby płatnik nie płacił składek za pewien okres działalności.
Dotyczy to sytuacji, gdy spełnione są przesłanki wskazane w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Umorzenie może nastąpić w przypadku stwierdzenia całkowitej nieściągalności należności publicznych. A w przypadku ubezpieczonych będących jednocześnie płatnikami składek na własne ubezpieczenia – dodatkowo ze względu na ważny interes tych osób.

Całkowita nieściągalność należności zachodzi, m.in. gdy:

– dłużnik zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji albo przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia i jednocześnie brak następców prawnych oraz nie ma możliwości przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie,

– sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe.

Każdy płatnik ubiegający się o udzielenie ulgi lub umorzenie powinien przedłożyć dokumentację potwierdzającą zasadność jej udzielenia, w tym dowody wskazujące na jego kondycję finansową i możliwości płatnicze. Przedsiębiorca musi złożyć:

– sprawozdania finansowe za ostatnie trzy lata obrotowe,

– książkę przychodów i rozchodów,

– kserokopie zeznań podatkowych PIT za ostatnie 3 lata oraz PIT za bieżący rok,

– zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu lub zaleganiu z podatkami,

– oświadczenie o stanie majątkowym w zakresie zobowiązań względem innych wierzycieli z określeniem ich rodzaju, wysokości i terminów spłaty,

– oświadczenie dotyczące szacunkowej wartości majątku firmowego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 października 2011 r.