Niepełnosprawny pracownik musi wiedzieć o dłuższej dniówce

Rzeczpospolita (2011-10-26), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

paź 26, 2011

Czy od 1 stycznia 2012 pracownikom mającym orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności czas pracy ze skróconego niejako automatycznie zmieni się na wyższy – osiem godzin na dobę i 40 tygodniowo? Czy należy dokonać zmiany przez wypowiedzenie zmieniające? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Czas pracy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym od 1 stycznia 2012 będzie wynosił 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Dotychczasowa, skrócona dniówka – 7 godzin dziennie i 35 na tydzień – będzie miała zastosowanie wyłącznie do tych osób, które przedstawią w zakładzie zaświadczenie o celowości jej stosowania wydane przez lekarza medycyny pracy lub lekarza sprawującego opiekę nad pracownikiem.

To wynik wejścia w życie od przyszłego roku art. 1 pkt 4 lit. a ustawy z 29 października 2010 o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 226, poz. 1475). Zmienia on treść art. 15 ustawy o rehabilitacji. Zmiany w omawianym zakresie nie będą jednak dotyczyć osób zatrudnionych przy pilnowaniu. Po 31 grudnia 2011 nie zmieni się bowiem art. 16, który wyłącza te osoby spod działania art. 15.

Ponieważ wymiar czasu pracy osób niepełnosprawnych – obecnie i po 31 grudnia 2011 – wynika z ustawy, to nie ma potrzeby wręczać im wypowiedzeń zmieniających czy aneksów do angaży. W umowach o pracę takich osób najlepiej jest określać wymiar czasu pracy przez zapis: wymiar czasu pracy wynosi 1/1 etat zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Pracodawca powinien jednak poinformować o tej zmianie osoby, których dotyczy ta zmiana, tj. niepełnosprawnych pracowników z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 października 2011 r.