Nowe zasady przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy

Dziennik Gazeta Prawna (2011-10-26), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

paź 26, 2011

Kobieta mająca co najmniej 25 lat składkowych i mężczyzna mający 30 lat stażu ubezpieczeniowego nie muszą już udowadniać, że pracowali bezpośrednio przed złożeniem wniosku o rentę.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna problemy z uzyskiwaniem renty przez osoby mające długi staż ubezpieczeniowy spowodowały konieczność zmiany przepisów emerytalnych. W praktyce osoby opłacające składki przez okres wymagany do otrzymywania emerytury nie miały możliwości otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy, jeśli przez ostatnie półtora roku nie pracowały zawodowo.

Nie na wiele zdawały się nawet korzystne dla ubezpieczonych uchwały Sądu Najwyższego. Uchwała ta nie była respektowana przez ZUS, który nawet po jej wydaniu odmawiał przyznania renty osobom, które nie miały co najmniej 5-letniego stażu w ostatnim dziesięcioleciu.

Różnice między linią orzeczniczą a praktyką ZUS spowodowały, że w ustawie z 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS ustawodawca doprecyzował dotychczasowe regulacje. Nowe przepisy weszły w życie 23 września, określając, w jakim przypadku wnioskodawca jest zwolniony z posiadania co najmniej 5-letniego stażu w ostatnim dziesięcioleciu.

W myśl nowych regulacji warunku tego nie wymaga się od osób, które udowodniły okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat (dla kobiety) i 30 lat (dla mężczyzny) oraz są całkowicie niezdolne do pracy.
Ponadto podniósł o pięć lat warunek stażu, który zwalniał z wymogu posiadania pięciu lat składkowych w ostatnim dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed powstaniem niezdolności do pracy.

O przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy może się ubiegać osoba, która równocześnie spełni następujące warunki:

– jest niezdolna do pracy,

– ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy (od roku do 5 lat – w zależności od wieku, w którym stała się niezdolna do pracy),

– stała się niezdolna do pracy w okresach składkowych i nieskładkowych wymienionych w przepisach ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Tego ostatniego warunku obecnie nie muszą spełniać osoby, które udowodniły okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat (kobieta) lub 30 lat (mężczyzna) oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 października 2011 r.