Pracodawcy mogą się ubiegać o przyjęcie na praktyki osób pozostających bez pracy

Dziennik Gazeta Prawna (2011-11-08), autor: Paweł Jakubczak , oprac.: GR

lis 8, 2011

Firmy mogą przyjąć na praktykę bezrobotnych w ramach przygotowania zawodowego dorosłych.
Jest ono realizowane na podstawie umowy zawieranej między dyrektorem powiatowego urzędu pracy a pracodawcą lub dyrektorem a pracodawcą i instytucją szkoleniową, wpisaną do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

W wielu przypadkach firmy same muszą opracować plan szkolenia praktykanta. W trakcie praktyki bezrobotny realizuje program kursu ukierunkowany na nabywanie nowych umiejętności i zdobywanie wiedzy teoretycznej, niezbędnych do wykonywania zadań zawodowych. Na czas realizacji programu pracodawca wyznacza opiekuna uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych. Musi on mieć kwalifikacje do nauki zawodu.

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa czas trwania praktyk. I tak praktyczna nauka zawodu może trwać minimalnie 12 miesięcy, maksymalnie do 18 miesięcy, a przyuczenie do pracy – od trzech do sześciu miesięcy. Przygotowanie zawodowe dorosłych może trwać maksymalnie 40 godzin zegarowych tygodniowo i 8 godzin dziennie. Nie może się odbywać w niedziele i święta oraz w porze nocnej.
Przedsiębiorca zainteresowany utworzeniem miejsc przygotowania zawodowego dorosłych musi złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy.

Przedsiębiorca w ciągu 30 dni od złożenia wniosku dostanie informację z urzędu pracy o jego zatwierdzeniu lub odrzuceniu. Przy pozytywnej odpowiedzi wnioskodawca podpisze z dyrektorem powiatowego urzędu pracy umowę.

Przedsiębiorca może otrzymać refundację wydatków poniesionych na każdego uczestnika w wysokości określonej w umowie, maksymalnie do wysokości 2 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy pełny miesiąc programu (obecnie jest to 67,30 zł za miesiąc). Są to wydatki poniesione głównie na materiały i surowce, eksploatację maszyn i urządzeń, odzież roboczą, posiłki regeneracyjne i inne środki niezbędne do realizacji programu.

Na podstawie umowy dyrektor urzędu pracy przyznaje jednorazową premię za każdy pełny miesiąc (obecnie 442,70 zł) przygotowania zawodowego dorosłych każdego uczestnika, jeżeli ukończy on program pomyślnie zdanym egzaminem. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy premia jest przyznawana w wysokości 400 zł za każdy pełny miesiąc programu przygotowania zawodowego dorosłych.
Jej kwota podlega waloryzacji na takich samych zasadach jak zasiłek dla bezrobotnych, czyli 1 czerwca każdego roku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 listopada 2011 r.