Kilometrówka nie pokrywa kosztów

Dziennik Gazeta Prawna (2012-01-09), autor: Ewa Matyszewska , oprac.: GR

sty 9, 2012

Ryczałty samochodowe, które wypłacają m.in. pracodawcy pracownikom za używanie służbowo prywatnych aut, nie rekompensują ponoszonych wydatków – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Ryczałty samochodowe nie były waloryzowane od ponad czterech lat. W tym czasie średnie ceny benzyny wzrosły o ok. 29 proc, a oleju napędowego o 39 proc. W konsekwencji obowiązujące ryczałty samochodowe, które wypłacają m.in. pracodawcy pracownikom za używanie służbowo prywatnych aut, nie przystają do rzeczywistości. A tym bardziej nie rekompensują ponoszonych wydatków na pojazd. Na braku waloryzacji tracą też sami przedsiębiorcy. Jeśli bowiem na potrzeby firmy używają prywatnego samochodu, wydatki związane z jego eksploatacją muszą rozliczać na podstawie limitu wyliczanego przez przemnożenie stawek za 1 km i liczby przejechanych w miesiącu kilometrów. Gdy właściciel firmy korzysta z samochodu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, nie ma innej możliwości.

Instytut Transportu Samochodowego sporządził analizy z których wynika, że koszty eksploatacji samochodów osobowych o pojemności silnika do 900 cm sześć, kształtują się na poziomie 0,97 zł/km, a dla samochodów osobowych powyżej tej pojemności wynoszą przeciętnie 1,01 zł/ km. Tymczasem obecna stawka kilometrówki w pierwszym przypadku wynosi 0,5214 zł, a w drugim 0,8358 zł.

Problem dostrzegł minister infrastruktury i w sierpniu 2011 r. przygotował odpowiedni projekt. Nowe, wyższe stawki kilometrówki miały wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Niestety tak się nie stało. Również minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej przedstawił nową wersję tego projektu 7 grudnia 2011 r.

Wniosek jest prosty: w obliczu stale rosnących kosztów użytkowania pojazdów stawki za 1 km przebiegu pojazdu mogłyby zostać podwyższone w celu ich urealnienia, jednak biorąc pod uwagę trudną sytuację budżetową, pełne ich urealnienie nie wydaje się prawdopodobne.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 stycznia 2012 r.