Minister finansów określił rodzaje, formy, terminy i sposoby sporządzania sprawozdań z wykonania planów finansowych w układzie zadaniowym przez państwowe jednostki budżetowe i fundusze celowe, agencje wykonawcze i instytucje gospodarki budżetowej – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Nowe przepisy muszą również stosować osoby prawne, o których mowa w art. 9 ust. 14 ustawy o finansach publicznych, czyli inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych z wyłączeniem przedsiębiorstw, instytutów badawczych, banków i spółek prawa handlowego.

Nowe zasady sprawozdawczości, które należy stosować od 1 stycznia 2012 r. wprowadza rozporządzenie z 28 grudnia 2011 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej w układzie zadaniowym. Konieczność wydania tych przepisów wynikało ze zmian, jakie wprowadziło inne rozporządzenie ministra finansów, tj. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości (Dz.U. nr 128, poz. 861). Zgodnie z jego par. 15 ust. 2 od 1 stycznia 2012 r. zakładowy plan kont jednostek budżetowych powinien zapewniać ewidencję wykonania budżetu w układzie zadaniowym. Z kolei operacje dotyczące wykonania budżetu w układzie zadaniowym mogą być ewidencjonowane na kontach, na których ujmowane są operacje według podziałek klasyfikacji budżetowej.

Rozporządzenie z 28 grudnia 2011 r. wprowadza wzór formularza półrocznego i rocznego sprawozdania w układzie zadaniowym z wykonania:

– wydatków budżetu państwa oraz budżetu środków europejskich – Rb-BZ1,

– wykonania planu finansowego państwowego funduszu celowego/agencji wykonawczej/ instytucji gospodarki budżetowej/państwowej osoby prawnej – Rb-BZ2.

Kierownicy jednostek sporządzają Rb-BZ1 i Rb-BZ2 na podstawie ksiąg rachunkowych w złotych i groszach jako sprawozdania jednostkowe wydatków i kosztów, Z kolei kierownicy placówek zagranicznych sporządzają dokumentację w walucie, w jakiej prowadzona jest rachunkowość. Muszą jednak pamiętać o odniesieniu do mierników zgodnie ze sposobem wyznaczania ich wartości przyjętych przez poszczególnych dysponentów. Ponadto sprawozdania jednostkowe placówek zagranicznych przeliczane są na złote i grosze według kursów stosowanych do przeliczenia wydatków budżetowych.

Rb-BZ1 i Rb-BZ2 sporządza się również jako sprawozdania łączne, ale z zastosowaniem szczegółowości sprawozdań jednostkowych. Tworzą je dysponenci środków budżetu państwa drugiego stopnia oraz dysponenci części budżetowych na podstawie jednostkowych sprawozdań własnych oraz jednostek im podległych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 stycznia 2012 r.