Rejestracja spółki z o.o. możliwa jest w trybie elektronicznym i przyspieszonym

Rzeczpospolita (2012-01-19), autor: Lidia Rubińska , oprac.: GR

sty 19, 2012

Kodeks spółek handlowych umożliwia od 1 stycznia 2012 r. rejestrację spółki z o.o. w trybie uproszczonym i bez pokrycia kapitału zakładowego – czytamy w Rzeczpospolitej.

Umowę spółki z o.o. można zawrzeć przy użyciu wzorca umowy udostępnianego w formie elektronicznej. W celu zawarcia takiej umowy trzeba wypełnić jej formularz zawarty w systemie teleinformatycznym i opatrzyć umowę podpisem elektronicznym. Wniosek o wpis spółki z o.o. do Krajowego Rejestru Sądowego jest rozpatrywany w terminie jednego dnia od daty złożenia wniosku, a więc w ciągu 24 godzin.

Do zgłoszenia rejestracyjnego spółki należy dołączyć na formularzach w formie elektronicznej:
– umowę spółki z podpisem elektronicznym,
– listę wspólników z podaniem nazwiska i imienia lub nazwy firmy oraz liczby i wartości nominalne udziałów każdego z nich opatrzoną przez wszystkich członków zarządu podpisem elektronicznym,
– oświadczenia wszystkich członków zarządu (opatrzone podpisem elektronicznym) o tym, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, jeżeli wniesiono je najpóźniej w chwili zgłoszenia spółki.

Wkłady na pokrycie kapitału zakładowego w opisywanej spółce wspólnicy mogą wnieść najpóźniej w ciągu siedmiu dni od dnia jej zarejestrowania. W tym też terminie powinny być złożone oświadczenia wszystkich członków zarządu potwierdzające fakt wniesienia wkładów do spółki, jeżeli oświadczenia takie nie zostały dołączone wcześniej do zgłoszenia. Również w terminie siedmiu dni członkowie zarządu muszą złożyć do sądu rejestrowego złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów.
Gdy wspólnicy nie wniosą wkładów do spółki, będzie ona funkcjonowała jako zarejestrowana spółka kapitałowa bez kapitału zakładowego. Z ustawy o KRS po zmianie przepisów wynika obowiązek ujawnienia w rejestrze sądowym wpisu o tym, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego nie zostały wniesione. Po złożeniu oświadczeń przez członków zarządu, że wkłady zostały w całości wniesione, sąd taki wpis wykreśli (z urzędu) z rejestru przedsiębiorców.
W obecnym stanie prawnym pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej czy elektronicznej oraz informacje na jej stronie internetowej powinny zawierać m.in. dane o wysokości kapitału zakładowego.

Obowiązkiem spółki zarejestrowanej w trybie przyspieszonym jest także zamieszczenie informacji, że wkłady na kapitał zakładowy nie zostały wniesione.
Na wspólnikach spółki z o.o. ciąży obowiązek zgłoszenia w urzędzie skarbowym, że została ona zarejestrowana w trybie uproszczonym.
Zgłoszenia należy dokonać na formularzu NIP 2, a urzędem odpowiednim jest urząd właściwy w sprawach ewidencji.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 stycznia 2012 r
ółki z o.o. możliwa jest w trybie elektronicznym i przyspieszonym