Nabycie złych długów nie podlega VAT

Rzeczpospolita (2012-01-24), autor: Klaudia Kurzawińska , oprac.: GR

sty 24, 2012

Firma, która na własne ryzyko nabywa trudne wierzytelności po cenie niższej od ich wartości nominalnej, nie świadczy odpłatnie usług – czytamy w Rzeczpospolitej.

Spółka we wniosku o wydanie interpretacji wskazała, że zajmuje się m.in. świadczeniem usług prawnych.
Czasami wykonuje też usługi windykacyjne. Klienci niekiedy proponują skarżącej cesję wierzytelności na rzecz spółki, która przysługuje klientowi w stosunku do jego osobistego dłużnika jako formę zapłaty za usługi.

Spółka zadała pytanie, czy nabycie wierzytelności w drodze cesji będzie podlegało VAT. W ocenie spółki taka czynność nie jest opodatkowana, gdyż przelew wierzytelności byłby jedynie spłatą długu, a nie świadczeniem usług.

Minister Finansów nie zgodził się z takim stanowiskiem. Jego zdaniem spółka świadczy na rzecz jej zbywcy (swojego klienta) usługę pośrednictwa finansowego, której celem jest uwolnienie sprzedawcy od ciężaru egzekwowania wierzytelności.

Sąd uchylił interpretację. Swoje rozstrzygnięcie oparł na wyroku ETS w sprawie C-93/10. WSA w Poznaniu wskazał, że spółka, zawierając z klientem umowę, w ramach której przelewa on wierzytelności przysługujące mu w stosunku do jego osobistego dłużnika na rzecz tej spółki, nie staje się z tego powodu podatnikiem VAT. Celem umowy cesji jest zapłata za usługi świadczone przez spółkę dla klienta. Takie porozumienie jest świadczeniem w miejsce wypełnienia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 stycznia 2012 r.