Kontrola skarbowa w małej firmie

Rzeczpospolita (2012-01-26), autor: Rafał Mikulski , oprac.: GR

sty 26, 2012

Małe i średnie firmy bywają zaskoczone kontrolą skarbową. Jak się do niej przygotować i jak sobie z nią radzić, by oszczędzić sobie stresów w jej trakcie i uniknąć niekorzystnych decyzji fiskusa. Jak czytamy w Rzeczpospolitej do małej firmy telefonuje przedstawiciel urzędu kontroli skarbowej i chce się umówić na przeprowadzenie kontroli. Czy przedsiębiorca musi się zgodzić od razu czy może legalnie odsunąć kontrolę w czasie?

Zapowiedź przeprowadzenia postępowania kontrolnego powinna mieć formę pisemną, jednak w praktyce kontrolerzy próbują załatwić to telefonicznie, i to nie tylko w wypadku małych firm. Gdy przyjdą, dają podatnikowi do podpisu dokument zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli i zgodzie na jej niezwłoczne rozpoczęcie, a chwilę później ją rozpoczynają. Rozsądnym wyjściem jest prośba, by UKS określił swój zamiar na piśmie. Ponadto co do zasady od dnia doręczenia takiego zawiadomienia do rozpoczęcia kontroli musi upłynąć siedem dni. Możemy więc mieć trochę czasu, by np. sprawdzić prawidłowość naszej dokumentacji podatkowej.

Czego można zażądać od kontrolera, gdy przyjdzie do firmy?

Postanowienia o wszczęciu kontroli oraz imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej powinny zostać doręczone kontrolowanemu. Ten drugi powinien określać zakres przeprowadzanej kontroli, datę jej rozpoczęcia oraz przewidywany termin jej zakończenia.

Jak możemy ograniczyć wścibstwo kontrolerów?

Najbezpieczniej jest zwracać uwagę na to, czy pytania kontrolerów i ich zainteresowanie dokumentami nie wykraczają poza określony w upoważnieniu zakres kontroli. Nie należy dawać pretekstu do kwestionowania prawidłowości rozliczeń podatkowych w szerszym zakresie, niż to zostało określone przez kontrolujących.

Jak w trakcie kontroli można się przygotować do ewentualnego sporu z fiskusem?

Wskazana jest aktywność w trakcie kontroli. Celem postępowania kontrolnego jest ewentualne dokonanie wymiaru zobowiązania podatkowego, zatem istotne jest zgromadzenie wartościowego materiału dowodowego. Warto zatem, tak jak w postępowaniu podatkowym, na bieżąco wykazywać inicjatywę. Nasza aktywność w toku postępowania kontrolnego powinna przybrać formę pisemną. W ten sposób utrwalamy istotny dla sprawy materiał dowodowy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 stycznia 2012 r.