Kiedy sprzedaż gruntu to działalność gospodarcza?

Rzeczpospolita (2012-01-26), autor: Tomasz Dereszewski , oprac.: GR

sty 26, 2012

Podział działki, doprowadzenie do nich energii elektrycznej, ogłoszenie o sprzedaży to elementy ciągu zdarzeń, który zmierza do jak najkorzystniejszego ich zbycia. Jest to więc transakcja opodatkowana VAT – czytamy w Rzeczpospolitej.

Wniosek o interpretacje złożył przedsiębiorca który wraz z inną osobą nabył w równych częściach w 2002 r. działkę o powierzchni 1,6 ha. Przez każdego ze współwłaścicieli została ona zaliczona do majątku osobistego i nie służyła do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca podkreślił, że działka nie była nigdy wykorzystywana przez niego do działalności rolniczej. Wyjaśnił, że nabył działkę z zamiarem wybudowania na jej części własnego domu.

Nieruchomość została przekształcona w planie zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod mieszkaniową zabudowę jednorodzinną W 2010 r. podatnik wraz ze współwłaścicielem dokonali podziału działki na 11 mniejszych., a w 2011 r. wykonali przyłącza energii do działek. Następnie zgłosili do biura nieruchomości ich oferty sprzedaży.

Zdaniem Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 23 grudnia 2011 r. (IPTPP2M43-613/11-2/ALN) podatnikiem jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, czyli w szczególności działalność handlową, z zamiarem wykonywania jej częstotliwie, w sposób ciągły, bez względu na rezultat.

Mając na względzie, że podatnik ma zamiar przeprowadzić szereg transakcji sprzedaży działek, a zdaniem organu angażuje on środki podobne do stosowanych przez profesjonalistów, w szczególności uzbroił teren, dokonał podziału nieruchomości na mniejsze działki, współpracuje z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, a środki uzyskane ze sprzedaży ma zamiar przeznaczyć na rozpoczęcie działalności gospodarczej, to prowadzi działalność gospodarczą i jest zobowiązany do opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości.

Zdaniem organu podatkowego bez znaczenia jest fakt, że nieruchomość została nabyta przez podatnika do jego majątku osobistego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 stycznia 2012 r.