Korzyści dla rodziców w nieformalnych związkach

Rzeczpospolita (2012-03-02), autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

mar 2, 2012

Osoby mające co najmniej trójkę dzieci zyskają od 2013 r. prawo do wyższej ulgi. Stracą najlepiej zarabiające małżeństwa, które mają tylko jednego potomka – informuje Rzeczpospolita.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o PIT, który ma wspierać rodziny najuboższe i wielodzietne. Chce natomiast ograniczyć ulgę dla najlepiej zarabiających rodziców jedynaków.
Projekt zakłada, że parom pozostającym w związku małżeńskim z jednym dzieckiem przysługuje łączny limit 85 tys. 528 zł. Tyle samo będzie przysługiwać osobie niepozostającej w takim związku. By wyliczyć tę kwotę, należy pomniejszyć przychód o koszty jego uzyskania oraz składki ZUS.

W rodzinach mających dwoje dzieci ulga będzie przysługiwać na dotychczasowych zasadach, bez względu na wysokość dochodów. Mogą odliczyć od podatku 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie na każde dziecko.

Limit przestaje również mieć znaczenie, jeśli rodzicom jedynaka urodzi się w trakcie roku podatkowego druga pociecha. Na trzecie i kolejne dziecko będzie można odliczyć po 1668,12 zł.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 marca 2012 r.