Kiedy wygasa efekt zachęty?

Rzeczpospolita (2012-03-29), autor: g.or , oprac.: GR

mar 29, 2012

Pracownikowi skończyło się orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym 31 grudnia 2011 r. Złożył wniosek o kolejne po upływie terminu ważności poprzedniego. Załóżmy, że nowe orzeczenie dostarczy nam 15 maja 2012 r., mając na orzeczeniu zapis, że jego niepełnosprawność istnieje od 2008 r. Jednak zaliczony zostanie ponownie do stopnia umiarkowanego dopiero od 1 lutego 2012 r., czyli od dnia złożenia kolejnego wniosku. Czy w takim wypadku można stwierdzić, że w całym tym okresie przerwy, tj. między 1 stycznia a 15 maja 2012 r. pracownik był osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym? Czy zgodnie z art. 2a ust. 3 ustawy o rehabilitacji będziemy mogli się cofnąć do trzech miesięcy przed 15 maja i zrobić korekty we wskaźnikach i w SODIR? Czy w tym wypadku można mówić o wygaśnięciu dla pracownika ustalonego w 2009 r. efektu zachęty? A może on nie wygasa, bo jego niepełnosprawność istnieje od 2008 r.? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Przy kolejnym orzeczeniu dostarczonym przez pracownika, bez względu na datę złożenia wniosku o jego wydanie, osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie do trzech miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z jego treści wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.

W opisanej sytuacji osoba niepełnosprawna przedstawi pracodawcy kolejne orzeczenie o niepełnosprawności 15 maja 2012 r. Z niego wynika, że niepełnosprawność istnieje od 2008 r., a ustalony stopień (umiarkowany) datuje się od 1 lutego 2012 r. (tj. od złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia). W związku z tym pracodawca może wliczyć pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych od 15 lutego 2012 r.
Aby skorygować wnioski o dofinansowanie, cofając się do trzech miesięcy od daty otrzymania nowego orzeczenia, pracodawca powinien zweryfikować, czy nie ustał efekt zachęty ustalony na tego pracownika.

Zgodnie z objaśnieniem nr 10 do formularza INF-D-P, stanowiącego załącznik do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 22 lutego 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 50, poz. 261) efekt zachęty ustala się jednokrotnie w związku z okresem zatrudnienia pracownika (w tym przejęcia go na podstawie art. 231 k.p.) do czasu ustania zatrudnienia lub zmiany statusu pracownika.

Jeśli zatem ustalony efekt zachęty ustanie, np. dlatego że nie ma ciągłości zatrudnienia lub niepełnosprawności pracownika, to nie można ponownie pobierać dofinansowania na niego za okres po ponownym uzyskaniu statusu osoby niepełnosprawnej, jeżeli okres niepełnosprawności nie był ciągły. Przy określaniu statusu pracownika należy brać pod uwagę art. 1 ustawy o rehabilitacji.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 marca 2012 r.