Składka wypadkowa wyższa o 100 zł rocznie

Rzeczpospolita (2012-04-03), autor: mrz , oprac.: GR

kwi 3, 2012

Od 1 kwietnia wzrosły stawki składki wypadkowej płaconej przez przedsiębiorców od wynagrodzeń pracowników – donosi Rzeczpospolita.

W wypadku przedsiębiorstw mających do dziewięciu pracowników składka wynosi połowę maksymalnej stawki opłaty za to ubezpieczenie. Dotychczas wynosiła ona 1,67 proc., teraz wzrośnie do 1,93 proc.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które przygotowało projekt zmian, oszacowało, że wszyscy przedsiębiorcy objęci podwyżką jeszcze w tym roku wpłacą do ZUS o 99 mln zł więcej. W przyszłym roku wzrost wpływów wyniesie już ponad 150 mln zł. Wynika z tego, że średnio na jednego małego przedsiębiorcę wzrost składki wyniesie ok. 100 zł rocznie.

Jeśli chodzi o firmy zatrudniające dziesięciu i więcej pracowników, ZUS ustala dla nich wysokość tej składki na podstawie wskaźnika wypadkowości. Najniższe składki, tak jak dotychczas, zapłacą przedsiębiorcy działający m.in. w branży turystycznej czy finansowej. Maksymalną składkę w wysokości 3,86 proc. zapłacą przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem węgla kamiennego i brunatnego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 31 marca 2012 r.