Zagraniczna działalność nie odbierze ulgi w składkach

Rzeczpospolita (2012-04-13), autor: Mirosław Klaman , oprac.: GR

kwi 13, 2012

Osoba, która rozpocznie biznes w Polsce po wcześniejszym zamknięciu firmy w innym kraju, ma prawo do opłacania ZUS na preferencyjnych zasadach – informuje Rzeczpospolita.

Jestem obywatelem Polski. Do 31 marca prowadziłem działalność na własny rachunek w Niemczech. Obecnie rozważam rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce. Czy mógłbym przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy opłacać składki do ZUS na preferencyjnych warunkach – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której działalność na własny rachunek była wcześniej prowadzona, ale w innym państwie. Ze względu na to, że po zakończeniu działalności w Niemczech zamierza on założyć firmę w Polsce, trzeba ustalić, jak taką sytuację regulują unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Prawo do korzystania z ulgi nie będzie bowiem przysługiwało, jeśli zarówno z poprzedniej, jak i kolejnej działalności osoba ta objęta jest obowiązkiem ubezpieczeń społecznych w Polsce.

W takim przypadku jedynym przepisem, który ma zastosowanie, jest art. 11 ust. 3a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. Zgodnie z nim osoba podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym wykonuje pracę na własny rachunek. Zatem podczas prowadzenia działalności w Niemczech czytelnik objęty był niemieckim ustawodawstwem w zakresie zabezpieczenia społecznego. Jeżeli rozpocznie prowadzenie działalności w Polsce, to na podstawie tego samego przepisu zostanie objęty polskim systemem ubezpieczeń.

W konsekwencji w Polsce czytelnik będzie miał obowiązek opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o sus. Wyjątek stanowi ubezpieczenie chorobowe, które dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Czytelnik może przy tym skorzystać z prawa do opłacania składek do ZUS na preferencyjnych zasadach, określonych w art. 18a ustawy o sus.

Więcej w rzeczpospolitej z 11 kwietnia 2012 r.