Każda osoba niepełnosprawna, którą zakwalifikowano do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze dziesięciu dni roboczych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Pod warunkiem jednak, że przepracuje rok od dnia zaliczenia do jednego z tych stopni. Kolejny dodatkowy urlop wypoczynkowy niepełnosprawny nabywa z 1 stycznia każdego następnego roku kalendarzowego, jeśli nadal jest zatrudniony i ma w dalszym ciągu ważne orzeczenie o ww. stopniach niepełnosprawności.

Następne urlopy w czasie trwania stosunku pracy przysługują osobie niepełnosprawnej na zasadach określonych w kodeksie pracy, czyli w wymiarze proporcjonalnym. Oznacza to, że jeśli w trakcie roku kalendarzowego ustanie zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika, otrzyma on urlop proporcjonalny do okresu przepracowanego w roku, w którym dojdzie do rozwiązania umowy o pracę (dotyczy to łącznie urlopu podstawowego i dodatkowego), chyba że wcześniej pracownik wykorzystał cały wypoczynek.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 kwietnia 2012 r.