Jak zamortyzować leasingowaną maszynę

Rzeczpospolita (2012-04-25), autor: Aneta Szwęch , oprac.: GR

kwi 25, 2012

Jeżeli wartość środka trwałego przekracza limit jednorazowej amortyzacji, firma odpisze w koszty tylko jej część mieszczącą się w limicie. Pozostałą w kolejnych latach może rozliczać na zasadach ogólnych – informuje Rzeczpospolita.

Prowadzę księgowość w spółce z o.o. będącej małym podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. W marcu tego roku firma zawarta umowę leasingu finansowego, której przedmiotem jest maszyna. Czy wobec tego środka trwałego mogę zastosować jednorazową amortyzację. Dodam, że jego wartość początkowa przekracza limit jednorazowej amortyzacji na 2012 r. – pyta czytelniczka Rzeczpospolitej.

Jeśli wartość początkowa maszyny używanej przez spółkę z o.o. na podstawie umowy leasingu finansowego przekracza limit jednorazowej amortyzacji, który w 2012 r. wynosi 222 tys. zł, to spółka może w 2012 r. dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego tylko od tej części maszyny, która nie przekracza tego limitu. Pozostałą niezamortyzowaną wartość maszyny rozliczy ona w przyszłym roku, stosując np. liniową metodę amortyzacji. Na taką możliwość wskazała również Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 10 maja 2011 r. Potwierdziła, że w pierwszym roku podatkowym podatnik nie musi jednorazowo amortyzować całej wartości początkowej środka trwałego. Mógłby dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego jedynie od części wartości początkowej środka trwałego w momencie, w którym środek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wówczas w następnym roku podatkowym może wybrać, wskazaną przez siebie, metodę liniową i zastosować ją w odniesieniu do pozostałej części wartości początkowej.

Zasady jednorazowej amortyzacji środków trwałych określa art. 16k ust. 7-13 ustawy o CIT. Do naliczenia jednorazowego odpisu amortyzacyjnego uprawnieni są podatnicy, którzy w roku podatkowym rozpoczęli działalność oraz tzw. mali podatnicy. Prawo do jednorazowej amortyzacji nie przysługuje jednak tym podatnikom rozpoczynającym działalność, którzy zostali utworzeni:

1) w wyniku przekształcenia, połączenia tub podziału podatników albo

2) w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, albo

3) przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 tys. euro.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 kwietnia 2012 r.