Rolnicy chcą wyższych cząstkowych emerytur

Dziennik Gazeta Prawna (2012-05-07), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

maj 7, 2012

Związki zawodowe domagają się zmiany przepisu, który stanowi, że rolnicy nie doliczają do stażu okresów opłacania składek z ZUS – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W Sejmie rozpoczną się prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach która wydłuża wiek zakończenia aktywności zawodowej do 67 lat. Nowe zasady będą dotyczyć nie tylko pracowników, przedsiębiorców, ale także rolników ubezpieczonych w KRUS. Dla nich przewidziane są rozwiązania przejściowe. Do końca 2017 roku kobiety prowadzące gospodarstwa rolne będą mogły przechodzić na emerytury w wieku 55 lat, a mężczyźni – 60 lat. Osoby te będą otrzymywać niższe emerytury o 5 proc. za każdy rok wcześniejszego odejścia z KRUS.

Rolnicy pragnący skorzystać z częściowej emerytury rolniczej mogą mieć problemy z udowodnieniem stażu ubezpieczeniowego. Aby otrzymać wcześniej świadczenie, kobieta musi udowodnić okres wynoszący co najmniej 35 lat, a mężczyzna 40 lat. Muszą też osiągnąć odpowiedni wiek- co najmniej 62 lat – kobieta lub 65 lat – mężczyzna.

Rządowy projekt zakłada, że rolnik w 5-letnim okresie przejściowym do czasu otrzymania właściwej emerytury będą otrzymywać 50 proc. kwoty emerytury rolniczej. Ta obecnie wynosi 799,18 zł miesięcznie. Nie może być ona podniesiona do wysokości emerytury podstawowej, która jest taka sama jak minimalna w systemie powszechnym. Taki sposób rozliczania stażu pracy nie podoba się związkom. Związki chcą, aby osoby, które przez kilka lat pracowały w państwowych zakładach pracy, miały ten okres zaliczony do stażu w KRUS. Proponują, aby rolnicy prowadzący działalność gospodarczą po przekroczeniu kwoty granicznej wyższe składki płacili do kasy, a nie do ZUS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 kwietnia 2012 r.