Dla kogo emerytury pomostowe

Gazeta Wyborcza (2012-05-09), autor: Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński , oprac.: GR

maj 9, 2012

Nie musisz pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Możesz przejść na pomostówkę.

Jak czytamy w Gazecie Wyborczej, dla 270 tys. osób pracujących w najtrudniejszych warunkach rząd przygotował tzw. emerytury pomostowe. Prawo do pomostówki mają:

– osoby, które przed 1999 r. przynajmniej jeden dzień przepracowały w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze (zgodnie z rozporządzeniem z 1983 r.);

– osoby, których staż pracy w trudnych warunkach wynosi co najmniej 15 lat, staż ogólny zaś odpowiednio 20 i 25 lat dla kobiet i mężczyzn;

– kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 lat.

W niektórych przypadkach uprawnieni do pomostówki mogą skończyć pracę nawet dziesięć lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym, czyli kobiety w wieku 50 lat, mężczyźni zaś 55. Dotyczy to pilotów, dokerów pracujących bezpośrednio przy przeładunku w ładowniach statków, zatrudnionych w hutnictwie, nurków, kesoniarzy rybaków morskich, pracujących bezpośrednio przy przetwórstwie materiałów zawierających azbest i robotach rozbiórkowych związanych z ich usuwaniem.

Decydując się na pomostówkę, należy rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą. Nie można dorabiać w swoim zawodzie, ale poza nim już tak.

Jeśli ktoś do 1999 r. nie przepracował 15 lat w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze (zgodnie z rozporządzeniem z 1983 r.), to aby móc otrzymać pomostówkę, jego zawód musi znaleźć się na nowej rządowej liście dołączonej do ustawy pomostowej. Przejdzie na pomostówkę, kiedy spełni wymienione wymagania stażowe i wiekowe.

Na liście są m.in.: kierowcy tirów, tancerze zawodowi, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, maszyniści, nastawniczy kierownicy pociągu, dyżurni ruchu, manewrowi, ustawiacze. Rząd zgodził się, aby pomostówkę dostali też nauczyciele, ale tylko ci ze specjalnych ośrodków wychowawczych, zatrudnieni w więzieniach czy domach poprawczych. Pozostali mogą liczyć na tzw. świadczenie kompensacyjne. Pomostówki nie pobieramy przez całe życie. Gdy osiągniemy powszechny wiek emerytalny, przysługuje nam zwykła emerytura.

ZUS nie dokonuje tej zmiany automatycznie, należy złożyć odpowiedni wniosek. Jeżeli tego nie zrobimy ZUS przestanie wypłacać nam pomostówkę, a zwykłej emerytury nie zacznie.

Czy wraz podniesieniem wieku emerytalnego zmienią się zasady przechodzenia na wcześniejsze świadczenia?
W uzasadnieniu do ustawy czytamy: „Bez zmian pozostałby wiek uprawniający do świadczeń o charakterze wygasającym, tj. do emerytur pomostowych i świadczeń kompensacyjnych nauczycieli. Nie ulegną zmianie również warunki nabywania prawa do świadczeń przedemerytalnych. Konsekwencją zmiany powszechnego wieku emerytalnego byłoby natomiast wydłużenie okresu wypłaty tego rodzaju świadczeń, w tym również przyznanych przed dniem wejścia wżycie projektowanej ustawy”.

Oznacza to, że np. pomostówkę będziemy pobierać dłużej. Obecne przepisy mówią wyraźnie, że pomostówkę pobieramy tylko do osiągnięcia wieku emerytalnego (dziś 60/65 lat kobieta, mężczyzna), potem przysługuje nam zwykła emerytura. Skoro wydłużamy pracę do 67 lat, to i pomostówkę będziemy musieli pobierać do 67 lat.

Więcej w Gazecie Wyborczej z 8 maja 2012 r.