Rozdysponowanie zysku ściśle określone

Dziennik Gazeta Prawna (2012-05-10), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

maj 10, 2012

Spółdzielnie socjalne nie mogą podzielić nadwyżki bilansowej pomiędzy członków, ani też przeznaczyć jej na zwiększenie funduszu udziałowego czy oprocentowanie udziałów – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

W kwietniu na stronie pozytek.gov.pl, MPiPS zamieściło komentarz dotyczący ustawy o spółdzielniach socjalnych, który zawiera m.in. zasady przeznaczenia nadwyżki bilansowej, która zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o spółdzielniach socjalnych nie podlega swobodnemu rozdysponowaniu.

Resort wyjaśnia też, że zgodnie z art. 75 ustawy – Prawo spółdzielcze zysk spółdzielni po pomniejszeniu o podatek dochodowy i inne obciążenia obowiązkowe wynikające z odrębnych przepisów ustawowych, stanowi nadwyżkę bilansową. Podstawą wymiaru podatku dochodowego jest dochód stanowiący różnicę między przychodem i kosztami uzyskania przychodu. W tym kontekście ministerstwo przypomina uzasadnienie wyroku NSA z 2006 r. Sąd stwierdził w nim, że nadwyżka bilansowa, o której mowa w art. 75 i art. 77 par. 1 i 2 ustawy – Prawo spółdzielcze, nie może być utożsamiana z wartościami pieniężnymi będącymi przychodem w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Wartości pieniężne to aktywa finansowe stanowiące substytut pieniądza. Stanowią one przychód w momencie ich otrzymania, a nie w chwili postawienia ich do dyspozycji podatnika. Tych kryteriów nie spełnia natomiast nadwyżka bilansowa.
Gdyż sam fakt, że została ona wyrażona w jednostkach pieniężnych, nie oznacza, że jest wartością pieniężną w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 maja 2012 r.