W świadectwie pracy musi być prawdziwa przyczyna rozstania

Rzeczpospolita (2012-05-11), autor: Anna Telec , oprac.: GR

maj 11, 2012

Mimo, że umowa terminowa rozwiązuje się wraz z przejściem na emeryturę, to powodem zakończenia stosunku pracy nie jest przejście na świadczenie – czytamy w Rzeczpospolitej.

Pracownik ma zawartą umowę o pracę na czas określony do 31 maja. Od 1 czerwca przechodzi na emeryturę. Jaki zapis powinien znaleźć się na świadectwie pracy – rozwiązanie umowy z upływem czasu, na jaki została zawarta czy przejście na emeryturę. Co z prawem do odprawy emerytalnej – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

W analizowanej sprawie stosunek pracy został rozwiązany z upływem czasu, na który została zawarta umowa o pracę, a nie z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego, choć pracodawca będzie obowiązany wypłacić mu odprawę pieniężną.

Taką przyczynę rozwiązania umowy należy także wskazać w świadectwie pracy. Zgodnie bowiem z art. 97 kp. w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym, a na żądanie pracownika także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 maja 2012 r.