Gdy dzieło wykona zleceniobiorca, nie odprowadzamy składek

Rzeczpospolita (2012-05-25), autor: Magdalena Wypijewska , oprac.: GR

maj 25, 2012

Serwisem komputerowym zajmuje się w naszej firmie informatyk, z którym podpisaliśmy umowę-zlecenie. W czerwcu musimy przeszkolić pracowników z obsługi nowego programu, które ma przeprowadzić właśnie ten informatyk na podstawie umowy o dzieło. Czy przychód z tej umowy musimy oskładkować – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Taka umowa o dzieło nie jest tytułem do opłacania składek ani na ubezpieczenia społeczne, ani zdrowotne, bowiem stronami tej umowy nie są pracownik i pracodawca. Nie oznacza to jednak, że przychód z takiego kontraktu jest zawsze wolny od składek. Jak bowiem wskazuje art. 8 ust. 2a  ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dziełobiorca może w pewnych okolicznościach zostać uznany, ale tylko do celów ubezpieczeń społecznych za pracownika. Ma to miejsce w dwóch sytuacjach: gdy taką umowę podpisze pracownik z własnym pracodawcą, gdy pracownik jednej firmy podpisze umowę o dzieło z inną firmą, ale na jej podstawie świadczy pracę dla swojego pracodawcy.

W ten sam sposób ustawa nie rozszerza jednak pojęcia zleceniobiorcy. Umowa o dzieło podpisana ze zleceniobiorcą nie ma więc wpływu na wysokość składek na rzecz ZUS, bo nie stanowi podstawy wymiaru tych opłat.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 maja 2012 r.