Czy można ignorować zalecenia lekarza?

Dziennik Gazeta Prawna (2012-06-06), autor: Małgorzata Jankowska , oprac.: GR

cze 6, 2012

Dostałem orzeczenie, w którym stwierdzono objawy wskazujące na powstanie choroby zawodowej. Lekarz poinformował mnie, że powinienem zmienić pracę. Jednak pracodawca stwierdził, że nie ma możliwości przenieść mnie na inne stanowisko. Czy może tak po prostu nie wykonać zalecenia lekarza? – pyta czytelnika Dziennika Gazety Prawnej.

Nie – odpowiada „DGP”. W sytuacji, gdy pracownik przedstawi pracodawcy orzeczenie potwierdzające stwierdzenie u niego początków choroby zawodowej, pracodawca musi przenieść go na inne stanowisko, gdzie nie będzie on narażony na działanie czynnika, który wywołał objawy tej choroby. Jest więc to obowiązek pracodawcy. I spoczywa on na nim niezależnie od możliwości czy warunków panujących w zakładzie pracy. Jeśli jednak pracodawca tego nie robi, bez względu na to, czy wynika to tylko z jego niechęci czy z faktycznego braku możliwości realizacji lekarskiego orzeczenia, pracownik może wstrzymać się od wykonywania pracy i uzyskać wynagrodzenie na podstawie art. 81 kp. Zgodnie z tym przepisem pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. Tylko jeśli dotychczas wykonywana praca stanowiłaby bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika, może on powstrzymać się od jej wykonywania i zachować prawo do normalnego wynagrodzenia (art. 210 par. 2 kp.).

W sytuacji gdy pracodawca nie wykonuje zalecenia lekarza, pracownik może też rozstać się z nim w trybie natychmiastowym, a więc bez zachowania okresu wypowiedzenia. Zgodnie bowiem z art. 55 kp. prawo takie przysługuje pracownikowi jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 czerwca 2012 r.