Od wynagrodzenia prokurenta nie pobiera się zaliczki

Rzeczpospolita (2012-06-22), autor: Krzysztof Rustecki , oprac.: GR

cze 22, 2012

Kwota otrzymywana za reprezentowanie spółki jest przychodem z innych źródeł. Podatek od niej odprowadza się w zeznaniu rocznym. Jest on obliczany według skali – czytamy w Rzeczpospolitej.

Zarząd spółki z o.o. na podstawie uchwały powołał prokurenta i przyznał mu z tego tytułu wynagrodzenie.
Osoba ta otrzymuje też należności w związku z jej podróżami służbowymi związanymi z wykonywanymi przez nią czynnościami. Prokurent ten nie jest pracownikiem spółki, jak i nie wykonuje swoich czynności w ramach działalności gospodarczej. Jak rozliczać jego przychody? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Z uwagi na fakt, że prokurentowi przyznawanego wynagrodzenia nie można zakwalifikować ani do przychodów z pracy, ani do działalności wykonywanej osobiście, oznacza to, że kwoty te należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł.

W związku z tym spółka nie będzie pobierać zaliczki na podatek od wynagrodzeń prokurenta. Jego przychody wykaże natomiast w informacji PIT-8C. Wynika to z art. 42a ustawy o PIT. Obowiązek ten muszą wypełnić do końca lutego następnego roku podatkowego, w tym terminie powinni przekazać PIT-8C prokurentowi oraz właściwemu według jego miejsca zamieszkania urzędowi skarbowemu. Obowiązek sporządzenia P1T-8C dla prokurenta potwierdzają interpretacje indywidualne, np. odpowiedź Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 stycznia 2012 r.

Nawet, gdyby prokurent był pracownikiem spółki i otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenie, to i tak wynagrodzenie z tytułu jego czynności należy traktować odrębnie jako przychód z innych źródeł. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 24 listopada 2010 r. Dotyczyła ona powołania przez zarząd spółki prokurenta, który był jednocześnie pracownikiem tej spółki. Umowa o pracę nie obejmowała jednak czynności związanych z reprezentowaniem spółki w charakterze prokurenta.

Izba stwierdziła, że tytułem do wypłaty świadczenia pieniężnego prokurentowi będzie wyłącznie uchwała zarządu spółki. Oznacza to, że przychodu z tytułu wykonywania prokury nie można zaliczyć do przychodu ze stosunku pracy. To dlatego, że prokura nie jest wykonywana na podstawie umowy o pracę.

W informacji PIT-8C nie należy wykazywać przychodów zwolnionych z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o PIT. Tymczasem z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b i ust. 13 pkt 1 tego przepisu wynika, że zwolnione od podatku są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach. Zwolnienie to jest zatem limitowane do wysokości określonej w odrębnych przepisach, tj. w rozporządzeniach ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r: w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Zwolnienie to ma zastosowanie jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prokurenta i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów przez spółkę. Dopiero gdyby świadczenia nie spełniały tych kryteriów, to należy je również wykazać jako przychody z innych źródeł prokurenta. Podobnie, gdyby świadczenia te przekraczały limity określone w rozporządzeniach, to nadwyżkę należy wykazać w informacji PIT-8C jako przychody z innych źródeł.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 czerwca 2012 r.