Prawo do częściowej emerytury będą mieli także rolnicy

Dziennik Gazeta Prawna (2012-06-28), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

cze 28, 2012

Osoby ubezpieczone w KRUS po zaprzestaniu działalności mogą wystąpić z wnioskiem o świadczenie specjalne. Muszą jednak udokumentować wymagany staż – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Od 1 stycznia 2013 r. systematycznie będzie wydłużany wiek emerytalny rolników, którzy jeszcze nie nabyli prawa do emerytury z KRUS. Co kwartał wiek ten będzie wydłużany o miesiąc, aby ostatecznie wszyscy bez względu na płeć przechodzili na emeryturę po ukończeniu 67 lat.

Osoby, które nie osiągnęły nowego, podwyższonego wieku emerytalnego i nie będą już chciały zajmować się pracą na roli, będą mogły skorzystać z prawa do tzw. emerytury częściowej. O takie świadczenie będzie mogła ubiegać się osoba ubezpieczona w KRUS spełniająca następujące warunki:

– kobieta musi mieć ukończone 62 lata i przez co najmniej 35 lat podlegać ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu,

– mężczyzna musi mieć ukończone 65 lat i przez co najmniej 40 lat podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Przed wprowadzeniem tego rozwiązania osoby ubezpieczone w KRUS mogły ubiegać się o wcześniejsze emerytury pod warunkiem, że zakończyły prowadzenie działalności rolniczej i przekazały bądź sprzedały gospodarstwo.

Podstawą do ustalania wysokości takiego specjalnego rozwiązania dla osób zainteresowanych zakończeniem aktywności zawodowej będzie emerytura rolnicza. Nowe świadczenie będzie stanowić połowę właściwej emerytury przysługującej ubezpieczonemu.

Obecnie KRUS może przyznać prawo do emerytury rolniczej ubezpieczonemu, który podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat oraz ukończył w przypadku kobiet – 60 lat, a mężczyzn – 65 lat. W kolejnych latach wiek ten będzie podlegać systematycznemu podwyższeniu. Jednak w przypadku osób ubiegających się o emeryturę częściową będzie obowiązywać wymieniony wcześniej wiek (62 lata dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn).

Osoby ubiegające się o emeryturę częściową będą musiały ponadto zgromadzić dokumentację potwierdzającą dłuższy staż (w przypadku kobiet o 10 lat, a mężczyzn o 15 lat).

W przypadku tej grupy zawodowej okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu liczony jest od 1 stycznia 1991 r., czyli od stworzenia odrębnego systemu emerytalnego dla rolników.
Do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, od których zależy prawo do emerytury rolniczej, a tym samym i świadczenia częściowego, zalicza się co prawda okresy:

– podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983 -1990,

– prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed 1 stycznia 1983 r.,

– od których zależy prawo do emerytury zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).

Jednakże osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. nie mogą mieć doliczonych do stażu ubezpieczeniowego okresów innych niż ubezpieczenie rolnicze. W praktyce oznacza to, że do stażu w KRUS nie może być doliczany okres opłacania składek do ZUS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 czerwca 2012 r.