Dla kogo emerytury częściowe?

Rzeczpospolita (2012-06-29), autor: Anna Abramowska , oprac.: GR

cze 29, 2012

Urodziłem się w sierpniu 1948 r. Na jakich zasadach będę mógł się ubiegać o emeryturę? Czy w styczniu 2013 r. będę mógł złożyć wniosek o częściową emeryturę? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Z możliwości tej będzie mogła skorzystać 62-letnia kobieta legitymująca się co najmniej 35-letnim okresem składkowym i nieskładkowym oraz 65-letni mężczyzna mający uzbierany co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy. Jednak świadczenie, które będą mogli pobierać, wynosić będzie jedynie 50 proc. pełnej emerytury.

Furtka do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej przed ukończeniem stopniowo podwyższanego wieku emerytalnego otworzy się dla ubezpieczonych co prawda już w 2013 r., ale w bardzo wąskim zakresie. W przyszłym roku na częściowe pieniądze emerytalne mogą liczyć jedynie mężczyźni, i to tylko ci urodzeni między styczniem a wrześniem 1948 r.

Mężczyźni urodzeni między lipcem a wrześniem 1948 r. przejdą bowiem na pełne emerytury w wieku 65 lat i 3 miesięcy. To oznacza, że ubezpieczony urodzony w sierpniu 1948 r. o częściowe świadczenie będzie mógł się ubiegać na trzy miesiące przed ukończeniem obowiązującego go nowego powszechnego wieku emerytalnego. A to mu się nie opłaca.

Zmęczony pracą zawodową mężczyzna, urodzony w sierpniu 1948 r., będzie co prawda mógł po jubileuszu swych 65 urodzin złożyć wniosek o częściową emeryturę. Organ rentowy przyzna to świadczenie pod warunkiem, że wylegitymuje się on minimalnym okresem składkowym i nieskładkowym na ten dzień, wynoszącym 40 lat. Po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego powinien on jednak od razu złożyć wniosek o przyznanie docelowej, pełnej emerytury, ponieważ ZUS z urzędu nie przyzna jej po częściowym świadczeniu.

Po przyznaniu emerytury częściowej nadal będą waloryzowane kwoty składek i kapitału początkowego zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w ZUS, aż do ustalenia prawa do pełnej emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Na połowiczną emeryturę będą mogły przejść dopiero panie urodzone w 1959 r. Kobiety urodzone do końca września 1958 r. będą mogły otrzymać pełną emeryturę w wieku niższym niż 62 lata, ale już te urodzone między październikiem a grudniem 1958 r. będą mogły zakończyć aktywność zawodową w wieku 62 lat (w 2020 r.). To zaś powoduje, że w praktyce instytucja częściowej emerytury w przypadku kobiet będzie miała zastosowanie dopiero w 2021 r., kiedy na zasłużony odpoczynek od pracy odchodzić będą panie urodzone między styczniem a wrześniem 1959 r. Wtedy właśnie osoby te będą mogły skorzystać z ewentualnego przejścia na 50-proc. świadczenie.

Więcej w Rzeczpospolitej z 28 czerwca 2012 r.