10 dni więcej wolnego przysługuje pracownikowi, który ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – przypomina Dziennik Gazeta Prawna.
W takim przypadku w zależności od tego, czy jego staż pracy przekracza 10 lat, czy jest krótszy, wymiar urlopu wypoczynkowego łącznie z dodatkowymi dniami wyniesie 30 dni lub 36 dni. Natomiast zgodnie z art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.) z tego szczególnego uprawnienia wyłączeni zostali pracownicy z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności. Ponadto przepisy wskazują, że zatrudniony może po raz pierwszy skorzystać z dodatkowego urlopu dopiero po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do jednego z stopni niepełnosprawności.
Niepełnosprawny pracownik nabywa prawo do dodatkowego urlopu nawet w sytuacji, gdy nie wykonywał pracy z powodu choroby i np. w tym czasie pobierał zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 lipca 2012 r.