Wypadek przy pracy – co należy się pracownikowi
Nie wszystkie zdarzenia w firmie mogą być uznane za wypadek przy pracy Kiedy więc mamy prawo do odszkodowania
Na wypadki narażone są głównie osoby, których praca wiąże się z obsługą różnych urządzeń. Ale także w biurze lub sklepie może zdarzyć się coś, co zaszkodzi naszemu zdrowiu. Przepisy ściśle określają, jakie zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy.
Wyjaśniamy, jakie obowiązki spoczywają wtedy na pracodawcy, a także, co przysługuje pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy.
Definicja wypadku
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie podczas wykonywaniu obowiązków służbowych, którego następstwem jest uszkodzenie ciała albo śmierć. Wypadek musi być wywołany przez czynniki zewnętrzne. Są nimi np.: niesprawna maszyna, śliska posadzka w hali produkcyjnej (sklepie, szkole, biurze), niewłaściwie zabezpieczona instalacja elektryczna, błąd pracownika. Jednak jeżeli nieszczęśliwe zdarzenie będzie następstwem choroby pracownika, to nie zostanie uznane za wypadek przy pracy. Jak to odróżnić Przykład 1. Pracownica supermarketu układała na półkach artykuły spożywcze. Gdy pchała wózek z pustymi kartonami, poślizgnęła się i złamała nogę. To nieszczęśliwe zdarzenie uznano za wypadek przy pracy. Przykład 2. W godzinach pracy księgowa dużej firmy miała zawał. Kobieta przez miesiąc leżała w szpitalu. Okazało się, że zawał był spowodowany jej stanem zdrowia. Od dłuższego czasu chorowała na serce i nie leczyła się. Orzecznik ZUS nie uznał zdarzenia za wypadek przy pracy.
Pracownikowi może się coś przydarzyć nie tylko na terenie firmy. Wypadkiem przy pracy może być nieszczęśliwe zdarzenie: – podczas służbowego spotkania, np. w restauracji; -w delegacji, chyba że wypadek nie był związany z powierzonymi zadaniami (np. pracownik złamał nogę na imprezie, gdy był… pijany);
Pracodawca ma obowiązek zadbać, aby w jego zakładzie pracy były przestrzegane przepisy BHP. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wypadków przy pracy.
Więcej Tina.