Prawo do ulgi

Rzeczpospolita (2013-12-11), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

gru 11, 2013

Rezygnujemy ze statutu zakładu pracy chronionej. Zakładamy jednak, że nadal będziemy mieć niepełnosprawnych pracowników oraz stan zatrudnienia ogółem będzie wynosił ponad 40 osób. Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będzie się kształtował w wysokości 50 proc, w tym niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ze szczególnymi schorzeniami będzie ponad 30 proc. Czy możliwe jest dalsze udzielanie ulgi na PFRON firmom korzystającym z naszych usług? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Tak – odpowiada ekspert współpracujący z dziennikiem „Rz”. Mimo utraty statusu zakładu pracy chronionej, jeżeli firma będzie w dalszym ciągu zatrudniać minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągać będzie wskaźnik 30 proc. osób wymienionych w art. 22 ust. 1 oraz spełni pozostałe wymogi z art. 22 ustawy o rehabilitacji, będzie w dalszym ciągu mogła być tzw. sprzedającym i udzielać ulg we wpłatach na PFRON.

Chodzi o ulgę wynikającą z art. 22 ustawy o rehabilitacji. Na tej podstawie wpłaty na PFRON ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będących osobami niepełnosprawnymi zaliczonymi do:

– znacznego stopnia niepełnosprawności lub

– umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, przy równocześnie orzeczonym jednym ze schorzeń: choroba psychiczna (02-P), upośledzenie umysłowe (01-U), niewidomi (04-O), epilepsja (06-E) i całościowe zaburzenia rozwojowe w wysokości (C-12) w wysokości co najmniej 30 proc, zwanego dalej „sprzedającym”.

Zatem tzw. sprzedający nie musi mieć statusu zakładu pracy chronionej, żeby udzielać ulg we wpłatach na PFRON.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 grudnia 2013 r.