Renta z KRUS zmniejsza obciążenia składkami

Rzeczpospolita (2014-06-24), autor: Renata Majewska , oprac.: GR

cze 24, 2014
Współpracownik przedsiębiorcy, pobierający rolnicze świadczenie z tytułu niezdolności do pracy, z racji współpracy podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu – donosi Rzeczpospolita.

Kobieta od 2007 r. prowadzi jednoosobową firmę na ogólnych zasadach. Chce zatrudnić na umowę o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy, męża, który ma ustalone prawo do renty z KRUS i jest niepełnosprawny w stopniu znacznym. Zamierza potem z PFRON uzyskać refundacje wynagrodzenia wypłacanego mężczyźnie.

Zainteresowana zastanawia się, jakie składki do ZUS musi odprowadzać od współpracy męża przy prowadzeniu działalności: na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, czy tylko zdrowotną. Wystąpiła o indywidualną interpretację.

Oddział ZUS w Lublinie w decyzji nr 310 z 27 marca 2014 r. (WPI/200000/43/310/2014) potwierdził, że jest to współpraca z indywidualnym przedsiębiorcą. Osoba współpracująca z prowadzącym pozarolniczą działalność, mająca ustalone prawo do rolniczej renty z tytułu niezdolności do pracy, w ZUS podlega dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym i obowiązkowemu zdrowotnemu. Żona postępuje zatem prawidłowo, opłacając za małżonka jedynie składkę zdrowotną. Podstawą jej wymiaru jest minimum 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku kalendarzowego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski.

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 czerwca 2014 r.